Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
majtas,djathtas(icilivetëmnëkëtëpozicion mundtëjetënjëllojpërtëdyja<br />
palët).Mëpaszhvillohenshumëveprimtaripërqartësiminetyre.<br />
2REALIZIMIIKUPTIMIT<br />
Nëpunënmelibrinmjaftonqëtëkuptohenkërkesat(mësuesjaduhettëfillojë<br />
punënvetëmpasitëgjithënxënësittëdinëseçfarëukërkohet),dhenxënësittë<br />
punojnëtëpavarurpërtëplotësuarushtrimet.<br />
3REFLEKTIMI<br />
Përtëkontrolluarnjohuritëemarra,mësuesjamundtëpërdorëveprimtaritë<br />
ndryshmepraktikedheushtrimemeshkrim.Ështëshumëerëndësishmeqë,<br />
nëfundtëçdotememësimore,mësuesjatëjetëeqartëpërvështirësitëqëkanë<br />
grupe të caktuara nxënësish dhe të mundohet me anë të detyrave të<br />
diferencuaratëplotësojëboshllëqetetyrepërtapaturmëtëlehtëpunënnëtë<br />
ardhmen.Përdorimiifjaloritpërtëpërshkruarvendndodhjenetrupaveështëi<br />
rëndësishëmpërtëarriturobjektivatekëtyregruptemave.<br />
Detyrështëpie:<br />
Punohenfletëtepunëstëmësimit,tëcilatdiskutohentënesërmennëklasë.<br />
<br />
<br />
MËSIMI1.6<br />
Ipari,imesit,ifundit.<br />
Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />
<br />
<br />
<br />
Tëshpjegojëradhënevendosjessëobjekteve.<br />
Tëvërënëdukjemënyrënerenditjessëtyre.<br />
Tëinterpretojëvendineobjekteve(sinumërorrreshtor).<br />
Konceptetkryesore:ipari,imesit,ifundit.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />
Konceptiinumëroritrreshtornukështëivështirëpërt’ukuptuar.Ndoshtavështirësiae<br />
tijqëndronnëfjalorinpraktikdhevendosjenesaktëtëobjektevepërkrahasim.<br />
Mësuesjangreparaklasësnjënxënësdhekërkonqënxënësittëtregojnësesa<br />
fëmijëjanë,sidheemrin(Anila).Ngreedhenjënxënëstjetërdhepërsëripyet<br />
sa janë, si dhe emrat e tyre (Anila dhe Mira). I rreshton njëri pas tjetrit dhe<br />
drejtonpyetjentjetër:<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1 21