Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
MËSIMET13.4,13.5 Zbritjaenumravebrenda100.<br />
Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />
<br />
<br />
<br />
Tëzbresënumratderinë100.<br />
Tëzbatojëparaqitjetëndryshmepërnumratderinë100.<br />
Tërishkruajëfaktetezbritjesnëformatëndryshmemeoperatorë.<br />
Konceptetkryesore:numradyshifrorë,dhjetëshe,njëshe,ndryshesë,veprime<br />
nërresht,veprimenështyllë.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />
Momenti më i rëndësishëm është ai në mësimin 13.4, ku duhet shpjeguar<br />
mënyra e zbritjes së numrave midis tyre (kur njëri është dyshifror dhe tjetri<br />
njëshifror). Ritheksohen rendet e numrave dhe si veprojmë (dhjetëshet me<br />
dhjetëshedhenjëshetmenjëshet).Shpjegohetzbritjaenumravemidisnjësheve<br />
dhe heqja e tyre me vizë (për të dalluar veprimin nga mbledhja, ku numrat<br />
qarkohen së bashku). Vështirësia qëndron në të kuptuarit e përdorimit të<br />
kllapave.P.sh.:<br />
27–5=20+(7–5)Emërtojmë27sishumë20+7<br />
=20+2Kryejmëveprimetbrendakllapës<br />
=2Gjejmëndryshesën(kujdes:pavarësishtveprimittëmbledhjes,<br />
ështëgjeturndryshesamidisnumrave27dhe5).<br />
Mjaft rëndësi ka kuptimi i veprimeve në çdo hap. Mësuesja duhet të jetë e<br />
bindur që nxënësit e kanë kuptuar hapin pararendës për të kaluar pastaj në<br />
veprimintjetër.<br />
2REALIZIMIIKUPTIMIT<br />
Punohen ushtrimet e librit duke pasur kujdes në zbritjen sipas modelit të<br />
shpjeguardhenëmodelineshkurtër:27–5=22.Gjithmonëduhetpërdorur<br />
qarkimiinjësheve,nëmënyrëqënxënësittëmosngatërrojnëveprimetmidis<br />
rendeve.<br />
Shumëerëndësishmembetetpunameboshtinnumerik,paraqitjaenumrave<br />
në të, si dhe paraqitja e vargjeve të numrave në tabela apo veprimet me<br />
operatorë.<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1 135