Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Matematika 1 - Media Print
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
3REFLEKTIMI<br />
Në këtë fazë mund të përdoren forma të larmishme njëlloj si gjatë evokimit.<br />
Mësuesja mund të ripunojë ose mund të rivlerësojë nxënës të veçantë për<br />
dobësitëqëkanëhasurgjatëkësajoremësimore.<br />
Mundtëkryhetedhenjëminitestpërtëparërezultatinearritur,sepseshumë<br />
herëdukjetnëtëkuptuaritekonceptevenganxënësitjanëtërreme.<br />
<br />
<br />
MËSIMI12.3<br />
Zbërthimiinumravederinë100<br />
Objektivat:Nëfundtëorëssëmësimitnxënësiduhettëjetëiaftë:<br />
<br />
<br />
<br />
Tëdallojënumërorëteplotënganumërorëtezbërthyer.<br />
Tëndajënumërorëteplotënënumërorëtëzbërthyer.<br />
Tëzgjidhëproblematëjetëssëpërditshmedukepërdorurnjohuritëpër<br />
zbërthiminenumërorëve.<br />
Konceptetkryesore:numëroriplotë,numërorizbërthyer.<br />
<br />
Zhvillimiimësimit<br />
1EVOKIMI<br />
Mësuesjazhvillonkëtëveprimtari:<br />
Jepen në tabelë numra të ndryshëm, si 25, 12, 58, 41 etj. Kërkohet të<br />
përcaktohetseçfarëjanëkëta?(numra),ç’llojnumrashjanëkëta?(dyshifrorë).<br />
Simundt’iparaqesimsishumëdymbledhorësh?<br />
P.sh.: 25 = 20 + 5. Nxënësit mund ta paraqesin numrin edhe të zbërthyer në<br />
ndonjë formë tjetër si: 10 + 10 + 5. Akoma më mirë. Kjo do ta ndihmojë<br />
mësuesenqënxënësitt’ikuptojnëmëmirënocionet.<br />
Çfarë bëmë ne? (E paraqitëm numërorin si shumë dy mbledhorësh, pra e<br />
paraqitëm me dy numra, e zbërthyem. Pra numri 25 quhet numëror i plotë,<br />
ndërsaformatjetëretij20+5quhetnumërorizbërthyer.<br />
Mësuesjajepformatëndryshmetëzbërthimittënumravedukekërkuarnga<br />
nxënësitqëtëtregojnëmënyrënezbërthimitp.sh.:<br />
2DH+5NJ(medhjetëshedhenjëshe)2shufra+5kube(meshufradhekube)<br />
Jepenedhenumranjëshifrorëdukekërkuarqëtëzbërthehen(tëparaqitensishumë).<br />
128<br />
Libri i mësuesit: MATEMATIKA 1