Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Tema: Ushtrime për përemrin - morfologji<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të përdorë në rasën, numrin dhe vetën e duhur trajtat e shkurtra dhe trajtat e<br />
shkurtra të bashkuara të përemrave vetorë.<br />
• Të formojë fjali dhe të argumentojë me anë të pyetjeve (kujt? dhe kë?) përdorimin<br />
e trajtave të shkurtra të bashkuara.<br />
• Të dallojë trajtën e shkurtër të vetës së parë njëjës më nga pjesëza më.<br />
• Të dallojë trajtën e shkurtër të vetës së tretë shumës u nga pjesëza u, që shërben<br />
për të formuar formën joveprore të foljeve.<br />
Metodat e teknikat e mësimdhënies:<br />
Diskutim, punë e drejtuar, punë në grup.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Për këtë temë mësimi mësuesja punon me ushtrime 4 – 9 në <strong>libri</strong>n “Gjuha shqipe 9”.<br />
Detyrë jepen ushtrime nga Fletorja e punës.<br />
Tema: Miti – Kozmogoni dhe Teogoni – të lexuarit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar llojin e mitit.<br />
• Të interpretojë shpjegimin mitologjik të fenomenit nga ai shkencor.<br />
• Të dallojë ngjashmëritë e hyjnive dhe njerëzve.<br />
• Të dallojnë epitet sinonemike<br />
Metodat e teknikat e mësimdhënies:<br />
Stuhi mendimesh, lexim i drejtuar, pema e mendimit.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi/ja shkruan në dërrasë titullin “Kozmogoni dhe Teogoni”.<br />
U drejton pyetje nxënësve:<br />
- Cilat janë informacionet që keni për prejardhjen e t<strong>ok</strong>ës?<br />
- Ç’lloj fenomenesh janë faktet që sjellin si shkenca, si të dhënat folklorike për krijimin e botës?