Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Ndihej shumë i gëzuar, i lumtur dhe nuk e kuptonte dot nlëse e gjithë kjo lumturi buronte nga qielli<br />
i thellë dhe i kaltër i qershorit, nga shkëlqimi i veprave të lumit, që të merrte sytë, nga mali, nga<br />
t<strong>ok</strong>at e gjelbra me misër ku lëkundeshin si një valle shamitë e bardha të çupave, nga era e bedunicës<br />
apo nga një kreshtë e bardhë e Tomorit, si në mjegull, prapa së cilës ishte fusha e madhe ku<br />
lumenjtë janë të gjatë e të qetë.<br />
Detyrë: 7. Ndërtoni dhe shkruani dy fjali të përbëra sipas skemave.<br />
Tema:. Teksti argumentues – të folurit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të flasë për veçoritë e tekstit argumentues.<br />
• Të gjejë pjesët e strukturës së tekstit argumentues.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
Pema e mendimit, diskutim,<br />
lexim i detajuar, punë në grupe.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi/ja i informon nxënësit për temën e re të mësimit dhe rubrikën që do punojnë.<br />
Ai/ajo udhëzon nxënësit të rikujtojnë njohuritë që kanë marrë për tekstin argumentues dhe kërkon<br />
prej tyre të plotësojnë veçoritë. Në këtë veprimtari do të punohet me teknikën “Pema e mendimit”,<br />
ku do të vendosin këto përfundime:<br />
përkufizimi apo mbyllja qëllimi të bindë lexuesin për tezën e shtruar<br />
rrëzim argument analizë e çështjes përmes arsyetimit<br />
antitezë opinion duke respektuar dhe mendimet e të tjerëve<br />
gjuhë e gërshetuar prova, fakte në funksion të argumentit<br />
argumentim + letrar propozim - ide<br />
tekst joletrar<br />
Hapi II. Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të lexojnë në heshtje materialin libër mbi strukturën e tekstit<br />
argumentues të dhënë [përmes fragmentit. Nxënësit do të lexojnë vetëm paragrafi n duke mbuluar të