Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Tema: Misteri dhe njeriu - të folurit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të flasë rreth misterit në jetën e përditshme.<br />
• Të shpjegojë lidhjen e frikës me misterin, të panjohurën.<br />
• Të flasë rreth zhvillimit të shkencës për misteret.<br />
• Të shprehë opinionin e tij për anët pozitive dhe negative të këtyre zhvillimeve.<br />
Teknika dhe metoda të mësimdhënies:<br />
Bisedë, Di – Dua të di – Mësova.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesja e nis këtë temë mësimi me bisedë ku Nxënësit shprehin me fjalët e tyre se cilat janë<br />
gjërat që kanë frikë, që i trembin më shumë.<br />
Gjatë të folurit të nxënësve mund të ketë gjëra të përbashkëta, por duhet të bëjnë kujdes në<br />
individualitetin e interpretimit të ndjesive, përjetimeve, duke shmangur përsëritjen.<br />
Hapi II. Diskutohet dhe mbahet një qëndrim lidhur me konstatimet e mëposhtme:<br />
a) Rezultatet e ADN-së janë përdorur<br />
për të ndihmuar shkencën e kriminalistikës.<br />
b) Shkenca sot ka prodhuar krijimin<br />
e qenieve njerëzore nga qeliza.<br />
c) Shumë nga ushqimet që ne përdorim janë<br />
të prodhuara në rrugë jonatyrale.<br />
Hapi III. Mësova – di – dua<br />
A jeni dakord me ju me klonim artificial?<br />
Kujtoni informacione që dini për teoritë e ndryshme që ekzistojnë për krijimin e botës, të njeriut apo<br />
galaktikave.<br />
Cili është zbulimi i fundit për të cilin keni dëgjuar? Diskutoni rreth tij.