You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi II. U kërkohet nxënësve që me këto fjalë, duke bërë kombinacionin e duhur, të krijojnë një poezi.<br />
Të mos shqetësohen për rimën e vargjeve, mund të jetë dhe me vargje të lira. Nëse nxënësit kanë<br />
vështirësi, mësuesi krijon vargun e parë dhe i kërkon secilit të ndërtojë nga një varg. Poezia krijohet nga<br />
disa nxënës zinxhir.<br />
Hapi III. Punë me grupe: Fjalë të panjohura. Nxënësit udhëzohen të punojnë sipas të dhënave në tekst.<br />
Ata lexojnë çiftet e fjalëve dhe vargjet poetike që kanë krijuar.<br />
Shkrim i lirë. Nxënësit trajtojnë një temë të përzgjedhur nga ata vetë. Kjo vazhdon edhe orën e dytë.<br />
Tema: Llojet e marrëdhënieve në fjalinë e përbërë bashkërenditëse – sintaksë<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë llojet e marrëdhënieve që vendosen ndërmjet pjesëve në fjalinë e<br />
përbërë me nënrenditje (shtuese, kundërshtuese, veçuese e përmbyllëse).<br />
• Të përcaktojë mjetin që lidh pjesët në fjalinë e përbërë me bashkërenditje.<br />
• Të ndërtojë një tekst me fjali të përbëra me marrëdhënie bashkërenditjeje.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim e<br />
diskutim, punë e pavarur, punë e drejtuar.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Kujtoni.<br />
Fjali të përbëra me bashkërenditje janë ato fjali që kanë dy e më shumë pjesë të cilat nuk janë të varura<br />
nga njëra-tjetra, por secila prej tyre kumton diçka duke shtuar, kundërshtuar, veçuar apo sqaruar në të<br />
dhënë.<br />
Hapet teksti dhe lexohet duke argumentuar çdo rast.<br />
Hapi II. Ushtrime<br />
Punë e drejtuar<br />
Ushtrimi 1. Nënvizoni me dy vija foljet që janë në një nga mënyrat vetore dhe me një vijë format e<br />
pashtjellura. Thoni nëse fjalitë janë të thjeshta apo të përbëra. Pse?