Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Pyetja 8. Migjeni arrin të depërtojë mendim dhe përmes retiçensës së përdorur. Komentoni kur përdoret<br />
ajo për të:<br />
theksuar një fjalë kur ndërpritet ligjërimi<br />
treguar vazhdimësinë e mendimit tek lexuesi<br />
treguar vonesë përgjigjeje<br />
Pyetja 9. Nxënësit gjejnë fjalitë e shkurtra dhe funksionin e tyre.<br />
Detyrë:<br />
Shkruani një ese mbi realitetin migjenian dhe atë bashkëkohor me titull “Legjendë që përsëritet”.<br />
Përpiquni të sugjeroni rrugët për qytetërimin e vendit.<br />
Tema: Novela psikologjike - Novela e shahut - Stefan Cvajg – të lexuarit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar llojin e novelës psikologjike.<br />
• Të njihet me elementin karakteristik të prozës së Cvajgut.<br />
• T’i përgjigjet pyetjeve për fragmentet e tregimit.<br />
• Të komentojë lidhjen nënvetëdija - vetëdija<br />
• Të diskutojë rreth vullnetit dhe dëshirës<br />
Teknika dhe metoda të mësimdhënies:<br />
parashikim, lexim, bisedë, punë në çift.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën e re të mësimit, të cilën e shkruan në tabelë: “Novela e<br />
shahut”. Shpjegohen veçoritë e novelës. Pastaj nxënësve iu tërhiqet vëmendja te imazhi në faqene<br />
<strong>libri</strong>t. Diskutohet rreth lojës së shahut: sa e dinë ta luajnë, sa e luajnë, çfarë vështirësie ka si lojë etj.<br />
Hapi II. Mësuesi/ja zgjedh një nxënës të lexojë fragmentin. Nxënësit njihen me autorin dhe me veçoritë<br />
e prozës së tij. Ndahet tregimi në fragmente nga mësuesi/ja dhe hartohen pyetje rreth të kuptuarit si:<br />
Loja e shahut konsiderohet si një lojë që zhvillon aftësinë logjike tek njeriu. Po heroi ynë përpiqet të<br />
sfidojë diçka përmes saj. Cila është ajo?<br />
Frika