Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Nxënësit lihen të lirë të bëjnë komentet e tyre për përfytyrimin që krijojnë. Në vend të komentit me<br />
shkrim, mund ta bëjnë edhe me vizatim.<br />
Nxënësit punojnë në fletoret e tyre apo fletë formati për të prezantuar punën. Mësuesi/ja dëgjon disa<br />
punime të nxënësve, bën dhe vlerësimin për to.<br />
Tema: Fjalia e përbërë me më shumë se dy pjesë – sintaksë<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë fjalitë e përbëra vetëm me bashkërenditje dhe vetëm me nënrenditje.<br />
• Të paraqesë në skemë tipat e fjalive të përbëra të përziera.<br />
• Të ndërtojë një tekst me fjali të përbëra të përziera.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim,<br />
me diskutim e analizë, punë dyshe,<br />
punë e pavarur; shkrim i lirë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Punohet me shembujt në libër<br />
Hapi II. Ushtrime (të ndahen në dy orë)<br />
1. Dalloni me nënvizime të ndryshme pjesët e fjalive të përbëra. Thoni llojin e tyre (e pavarur, kyesore, e<br />
nënrenditur e shkallës...) dhe tregoni mjetin lidhës.<br />
Vite të tëra kishte udhëhequr Shota me trimëri atë grusht burrash dhe askush nuk e dinte se i shoqi kishte<br />
vdekur. Prapa shtëpisë u dëgjua fëshfëritja e barishteve të shkelura, u thye një bisk i thatë, tr<strong>ok</strong>iti një<br />
tjegull. Mëngjesi ishte aq i ftohtë, sa dukej avulli që dilte nga goja. Çobani shikonte flakët që lëpinin<br />
drurët dhe tymin e hollë që ikte përpjetë. Dita e nesërme do të ishte e kthjellët, se retë ishin arratisur<br />
dhe (se) mjegullat e fundit po treteshin.<br />
2. Secila nga fjalitë e përbëra të mësipërme është ndërtuar sipas njërës nga skemat që trajtohen më<br />
lart në mësim.