14.04.2015 Views

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Hapi III. Punohet rubrika “Vlerësojmë dhe analizojmë tesktin”.<br />

- Kujtoni poezinë në kolonë. Ku ndryshon poezía e vargjeve në kolonë nga poezitë e tjera për nga<br />

struktura?<br />

- Ç’mund të thoni për pyetjet që përdor autori?<br />

A mundet ta ndalosh stuhinë? A nuk vërtitet nga maja e zenitit në fund të detit?<br />

A s’e ushqeva vetë, dhe a s’u rrit për mua?<br />

A nuk janë mpleksur gjethet e kulprit me të miat, Sa nuk mundem t’i dalloj dot nga njëra-tjetra?<br />

- Kujtoni figurën e shpirtëzimit dhe personifikimit. Gjejeni atë në vargjet e Gëtes.<br />

- Si do t’i interpretonit ju vargjet e fundit të poezisë?<br />

- Gjeni kuptimin e fjalës: kulpër. A është përdorur me të njëjtin kuptim edhe në poezi?<br />

Detyrë: Bëni një përshkrim letrar artistik me vargun e fundit për temë.<br />

Tema: Fjalia njëkryegjymtyrëshe – sintaksë<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të dallojë fjalitë njëkryegjymtyrëshe nga fjalitë dykryegjymtyrëshe.<br />

• Të dallojë llojet e fjalive njëkryegjymtyrëshe (foljore, vetore, pavetore, me vetë<br />

të përcaktuar, me vetë të papërcaktuar, me vetë të përgjithësuar, emërore:<br />

përshkruese e treguese).<br />

• Të ndërtojë një tekst të shkurtër me fjali njëkryegjymtyrëshe.<br />

Metoda dhe teknika mësimore:<br />

bisedë e kombinuar me shpjegim<br />

e diskutim, punë e drejtuar,<br />

punë e pavarur, pema e mendjes.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Rikujtojmë së bashku. Kërkohet nga nxënësit të thonë:<br />

- dy fjali të thjeshta njëkryegjymtyrëshe,<br />

- dy fjali të thjeshta dykryegjymtyrëshe,<br />

- dy fjali të përbëra.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!