Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Lexohet rreth mitit të Narcisit dhe nxënësit gjejnë:<br />
Temën e trajtuar<br />
Fenomenin e Narcisit<br />
Veçoritë e miteve<br />
Hapi II. Shkrim i lirë<br />
Ndahen në grupe dhe krijojnë rrëfime mitike mbi:<br />
Lindjen dhe perëndimin e Diellit<br />
Rrugën e Qumështit<br />
Rënien e shiut<br />
Shkumën e valëve te detit.<br />
Diskutoni mbi krijimet tuaja duke veçuar elementet fantastike të përdoruara në to.<br />
Tema: Foljet ndihmëse dhe gjysmëndihmëse - morfologji<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë kur e njëjta folje përdoret si folje ndihmëse dhe si folje me kuptim të plotë leksikor.<br />
• Të dallojë format foljore që formohen me anë të foljeve ndihmëse.<br />
• Të zgjedhojë format foljore, që formohen me anë të foljeve ndihmëse.<br />
• Të formojë fjali ku foljet kam dhe jam të përdoren si folje ndihmëse dhe si folje<br />
me kuptim të plotë.<br />
• Të dallojë foljet gjysmëndihmëse.<br />
• Të bëjë dallimin kur e njëjta folje përdoret si folje gjysmëndihmëse dhe kur<br />
përdoret me kuptim të plotë leksikor.<br />
Teknika e metoda e mësimdhënies:<br />
Diskutim, organizues grafik, punë e drejtuar, punë e pavarur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi/ja paraqet një tabelë, kohët e foljes si dhe shembuj fjalish ku të përdoren foljet<br />
gjysmëndihmëse dhe pyet nxënësit për të dalluar kallëzuesët e fjalive.