Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Tema: Leksikografia dhe fjalorët e shqipes – leksikologji<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të përkufizojë objektin e leksikografisë si degë e gjuhësisë, që merret me hartimin<br />
e fjalorëve.<br />
• Të dallojë tipat e fjalorëve: nga mënyra se si jepet përmbajtja e fjalëve, nga shkalla<br />
e pasqyrimit të shtresave të leksikut dhe nga lënda që përmban.<br />
• Të dallojë tipat e shpjegimit të fjalëve në gjuhën shqipe<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim,<br />
punë e drejtuar.<br />
Zhvillimi i mësimit:<br />
Hapi I. Bashkëbisedohet me nxënësit për llojet e ndryshme të fjalorëve.<br />
Hapi II. Hapen librat në faqen 301. Diskutohen bashkë me nxënësit si janë shpjeguar fjalët.<br />
U shpjegohet nxënësve se çfarë është leksikografia. U sqarohen nxënësve llojet e fjalorëve<br />
gjuhësore, ndalohet te fjalorët shpjegues të gjuhës shqipe. Nxënësve mund t’u tregohen disa nga<br />
këta fjalorë, që merren në bibliotekën e shkollës.<br />
U sqarohet nxënësve si bëhet shpjegimi i kuptimeve të fjalëve:<br />
a) me perifrazim<br />
b) me përshkrim<br />
c) me përkufizim<br />
d) me sinonimi<br />
Çdo tip shpjegimi ilustrohet me shembuj.<br />
Hapi III. Punë e drejtuar. Ushtrimet<br />
Punë e drejtuar. Diskutoni për Fjalorin e gjuhës shqipe. Kur është botuar ai për herë të parë? Sa fjalë<br />
përmban? Si jepet shpjegimi i fjalëve?<br />
Punë e pavarur. Ushtrimi 2, 3 dhe 4