14.04.2015 Views

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

figura<br />

Vargjet ku gjendet<br />

8. Shpjegoni efektin e retiçensës.<br />

Detyrë: Bëni një përshkrim ku të përdorni figurën e paralelizmit figurativ.<br />

Tema: Grupet e zanoreve ie, ye, ue, ua – drejtshkrim<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të shkruajë si duhet fjalët, që kanë grupet e zanoreve ie, ye, ua dhe ue.<br />

Metoda dhe teknika mësimore:<br />

diskutim, shpjegim, punë e drejtuar,<br />

punë dyshe, punë e pavarur, thesi i fjalëve.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Shkruhet tema në dërrasë të zezë. Hapen librat. Lihen nxënësit disa minuta<br />

të njihen me përmbajtjen e tekstit “Gjon Shllaku midis legjendës dhe reales”. Lexohet<br />

pjesa nga një nxënës që lexon bukur. Diskutohet me nxënësit se ç’gjë të përbashkët<br />

kanë fjalët me shkronja të zeza. Arrihet në përfundimin se këto fjalë kanë të përbashkët<br />

grupet e zanoreve ie, ye, ua dhe ue. Shpjegohen nga mësuesi/ja rregullat që duhet<br />

të kemi parasysh për fjalët që shkruhen:<br />

a) me grupin e zanoreve ie,<br />

b) me grupin e zanoreve ye,<br />

c) me grupin e zanoreve ua,<br />

d) me grupin e zanoreve ue.<br />

Shkruhen rregullat në dërrasë të zezë duke dhënë edhe shembuj me fjalë të<br />

ndryshme, grupet e zanoreve brenda fjalëve shkruhen me shkumësa me ngjyra.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!