You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi III. Punë e pavarur: Punohen Ushtrimet 1 dhe 2. Kontrollohet e vlerësohet puna e pavarur.<br />
Hapi IV. Punë në dyshe: Punohen Ushtrimet 3 dhe 4. Bëhet lëvizje e nxënësve në mënyrë që ushtrimin<br />
3 ta zgjidhin nxënësit e nivelit mesatar, ndërsa ushtrimin 4 ta zgjidhin nxënësit e nivelit të lartë, sepse<br />
kthimi nga ligjërata një kohë në një kohë nuk është i lehtë për të gjithë nxënësit.<br />
Kontrollohet dhe vlerësohet puna e nxënësve.<br />
Hapi V. Nxirren të përbashkëtat e dallimet ndërmjet së ardhmes të së shkuarës së dëftores dhe së<br />
tashmes së kushtores. Plotësohet së bashku me nxënësit Diagrami i Venit.<br />
Bëhet vlerësimi për orën e mësimit dhe vlerësimi i motivuar me notë i disa nxënësve<br />
të niveleve të ndryshme.<br />
Detyrë: Jepet Ushtrimi 6 në <strong>libri</strong>n “Gjuha shqipe 9”<br />
Tema: Tregimi filozofik –Lumnija – Ernest Koliqi – të lexuarit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të nxjerrë mesazhin filozofik të dëshirës për ndryshim, për lumturi.<br />
• Të dallojë simbolin në këtë tregim.<br />
• Të interpretojë simbolin e këtij tregimi.<br />
Metodat e teknikat e mësimdhënies:<br />
Diskutim, tabela, organizues grafikë,<br />
ditari dypjesësh, pema e mendimit.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Mësuesi e fillon mësimin me një diskutim për jetën dhe veprën e Koliqit:<br />
- Ku lindi ai?<br />
- Ç’dini për jetën e tij?<br />
- Në cilin vend ndërroi jetë?<br />
- Çfarë temash trajtoi në krijimtarinë e tij?<br />
Hapi II. Mësuesi/ja shkruan në tabelë titullin “Lumnija”.