14.04.2015 Views

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Detyrë: ushtrimi 5. Vazhdoni sipas përfytyrimit tuaj tekstin e dhënë në fillin të mësimit. Vendosini atij<br />

një titull. Përdorni fjalë që kanë në trup të tyre takime të dy zanoreve.<br />

Tema: E marta – Rrahman Dedaj – të lexuarit<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

•Të lexojë për të identifikuar llojin e lirikës moderne.<br />

• Të zbulojë përmes detajeve të poezisë imazhet që sjell autori.<br />

• Të përshkruajë përmes metaforës konceptin e kohës që rrëmben gjithçka me vete.<br />

• Të përcaktojë efektet muzikore që ndihen në poezi.<br />

• Të zbulojë kuptimet e fshehura nëpërmjet kuptimit fillestar.<br />

• Të analizojë metrikën e poezisë.<br />

• Të komentojë lidhjen ndërmjet poezisë dhe muzikës.<br />

Teknika dhe metoda të mësimdhënies:<br />

lexim i detajuar, punë me grupe, klaster<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën që do të punojë dhe autorin. Para se<br />

të lexohet poezia do të kalohet te rubrika “Reflektimi kuptimor”:<br />

1. lexohet dhe, nëse është e nevojshme, sqarohet informacioni;<br />

2. lexohen fjalët e shpjeguara (fjalori).<br />

Hapi II. Mësuesi\ja zgjedh një nxënës që reciton bukur për të lexuar poezinë.<br />

Pyetje: - Ç’lidhje mund të vendosni midis titullit dhe përmbajtjes së poezisë.<br />

- Nga ç’nota përshkohet poezia?<br />

Përgjigjet mund edhe të shkruhen në dërrasë.<br />

Hapi III. Punohen rubrikat për analizën e tekstit.<br />

Pyetja 3. Nxënësit dallojnë ç’lloj marrëdhënieje sheh poeti te fshatarët.<br />

a) marrëdhënie thjesht tregtie<br />

b) marrëdhënie domosdoshmërie

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!