Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Makina u nis që pa gdhirë. Gazetat i shpërndajnë në mëngjes herët. Këtij fyelli i thonë fyelli i Tanës. Për<br />
Skënderbeun tregojnë shumë legjenda.<br />
Ushtrimi 5. Nënvizoni fjalitë me një gjymtyrë kryesore me vetë të përgjithësuar dhe shpjegoni pse<br />
quhen kështu.<br />
Peshkatari ishte i shkurtër, i thinjur, i thatë e muskuloz. Të binte në sy për energjinë e tij... Njeriut<br />
shikoji shpirtin dhe punën. Kuzhinën e lyejmë më shpesh se dhomat e tjera. Gjak në vetull të merrkeni,<br />
o djemtë e shqipes! Nga lulja e bukur pi ujë edhe qypi. Fëmijët i quajmë lulet e jetës. Ky dialog është i<br />
zhdërvjellët. Dialog quajmë bisedën ndërmjet dy a më shumë personash.<br />
Detyrë: Ushtrimi 6<br />
Tema: Gjymtyrët homogjenë – sintaksë<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë gjymtyrët homogjene në fjalinë e thjeshtë e të përbërë.<br />
• Të dallojë llojet e gjymtyrëve homogjene, sipas marrëdhënieve që vendosen<br />
ndërmjet gjymtyrëve të tyre.<br />
• Të përdorë drejt shenjat e pikësimit te gjymtyrët homogjene.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim,<br />
diskutim e argumentim, punë e drejtuar.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Rikujtohen së bashku me nxënësit njohuritë për gjymtyrët homogjene.<br />
Nxënësve u drejtohen këto pyetje:<br />
- Ç’dini për gjymtyrët homogjene?<br />
- Cilat gjymtyrë mund të jenë homogjene?<br />
- Me cilat gjymtyrë lidhen: kryefjalët homogjene?<br />
- Po gjymtyrët e tjera?<br />
Nxënësit ndërtojnë fjali që të kenë kryefjalë, kallëzues dhe gjymtyrë të dyta<br />
homogjene.