Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Tema: Novela sociale – Studenti në shtëpi – të lexuarit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar llojin e novelës sociale.<br />
• Të lexojë për të dalluar përshkrimin e personazhit.<br />
• Të japë gjykimet e tij rreth sjelljes së personazheve.<br />
• Të diskutojë rreth rolit të njeriut në qytetërimin e një vendi.<br />
Teknika dhe metoda të mësimdhënies:<br />
Bisedë, lexim zinxhir, punë me grupe,<br />
tabela e personazheve, ditari dypjesësh<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Kjo orë mësimi do të nisë me leximin e detyrës së shtëpisë së temës së mëparshme. Dëgjohen<br />
dy nxënës, të cilët i përzgjedh mësuesi, por mund të aktivizohen edhe ata, që kanë dëshirë të lexojnë<br />
detyrën. Nxënësit vlerësojnë punën e sh<strong>ok</strong>ëve. Mësuesi/ja shkruan në tabelë mesazhin e detyrës.<br />
Hapi II. Mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën e re të mësimit. Informon nxënësit për autorin duke<br />
zgjedhur ndonjë detaj interesant për jetën dhe veprën e tij. Nxënësit që kanë dëshirë ose të përzgjedhur<br />
nga mësuesi lexojnë fragmentin “Studenti në shtëpi”, ndërsa nxënësit e tjerë të ndarë në grupe do të<br />
nënvizojnë.<br />
Grupi I - Nënvizoni të dhënat dhe detajet që përdor autori për përshkrimin e personazhit.<br />
Grupi II - Nënvizoni detajet që përshkruajnë brengën e Nushit.<br />
Grupi III - Nënvizoni detajet që përshkruajnë brengën e motrës së Nushit.<br />
Përfaqësuesit e grupeve lexojnë paragrafin.<br />
Hapi III. Mësuesi/ja shënon në tabelë.<br />
Tema: “Studenti në shtëpi”<br />
Vendi ku zhvillohet ngjarja.<br />
Personazhet dhe kë përfaqësojnë.<br />
Nxënësit përgjigjen dhe mësuesi/ja shkruan në tabelë.<br />
Hapi IV. Punohet rubrika Hap pas hapi