You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Pyetja 12. Fusha leksikore e botës së Don Kishotit<br />
mullinj ere<br />
Don Kishoti dhe fantazia e tij<br />
Detyrë: Realizoni një intervistë imagjinare me Don Kishotin, tashmë të penduar për aventurat e tij.<br />
Tema: Dallimi i lidhëzave me përemrat, ndajfoljet e parafjalët - morfologji<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë veçoritë e përbashkëta dhe ndryshimet nga ndajfoljet, parafjalët dhe përemrat.<br />
• Të formojë fjali ku e njëjta fjalë të përdoret si ndajfolje dhe si lidhëz.<br />
• Të formojë fjali ku e njëjta fjalë të përdoret si parafjalë dhe si lidhëz.<br />
• Të formojë fjali ku e njëjta fjalë të përdoret si përemër lidhor dhe si lidhëz.<br />
Metoda dhe teknika e mësimdhënies:<br />
bisedë e kombinuar me diskutim,<br />
punë e drejtuar, punë dyshe, punë e pavarur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Rikujtohen së bashku me nxënësit njohuritë për lidhëzat, ndajfoljet dhe<br />
parafjalët duke i ndihmuar me pyetjet:<br />
- Ç’janë lidhëzat? Përse shërbejnë ato?<br />
- Ç’janë ndajfoljet? Përse shërbejnë ato? Sa llojesh janë? Shembuj.<br />
- Cili është funksioni i parafjalëve?<br />
Hapi II. Vendoset në dërrasë të zezë një tabelë e parapërgatitur që përmban fjali,<br />
ku e njëjta fjalë të përdoret:<br />
1. Si lidhëz dhe si ndajfolje.<br />
2. Si lidhëz dhe si parafjalë.<br />
3. Si lidhëz dhe si përemër.<br />
Bëhet diskutim rreth tyre duke dhënë argumente për çdo rast.