You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Detyrë shtëpie: Jepet një ushtrim nga Fletorja e punës.<br />
Tema: Reportazhi – të shkruajmë<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të shkruajë një reportazh sipas modelit të dhënë.<br />
• Të vlerësojë punimin e tij dhe të sh<strong>ok</strong>ut duke shkëmbyer materiale me njëri-tjetrin.<br />
Teknika dhe metoda e mësimdhënies:<br />
bisedë, shkrim i lirë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Nxënësit kanë sjellë pamje dhe materiale të ndryshme, të cilat transmetojnë shqetësimet e<br />
tyre, mendimet për problemet, sjelljet e reja të shoqërisë shqiptare. Mësuesi/ja zhvillon një bisedë<br />
me nxënësit për mendimet që kanë, të cilat do t’i ndihmojnë për të shkruar reportazhin.<br />
Hapi II. Mësuesi/ja i udhëzon nxënësit të rilexojnë materialin për reportazhin:<br />
- përmbajtja/tema<br />
- problemi që shtrohet<br />
- mendimet që sugjeron<br />
- përshkrimin e problemit<br />
- argumentimi<br />
- mesazhi<br />
- <strong>gjuha</strong> me veçoritë e saj.<br />
Hapi III. Nxënësit punojnë të pavarur. Kjo punë vazhdon edhe orën e dytë.<br />
Mësuesi/ja kontrollon për ndonjë pasaktësi. Nxënësve u lihet kohë e mjaftueshme për të përfunduar<br />
punën e tyre.<br />
Mësuesi/ja mbledh mbresat, përshtypjet dhe vështirësitë që patën në realizimin e detyrës. Më pas,<br />
nxënësit shkëmbejnë fletoret dhe vlerësojnë njëri-tjetrin, duke u mbështetur në të dhënat për të<br />
shkruar një reportazh. Nxënësit vlerësojnë punët më të mira, të cilat autori (nxënësi) i lexon para<br />
klasës. Mësuesi/Mësuesi/ja vlerëson punën e të gjithë nxënësve,<br />
Vlerësimin përfundimtar të punës e bën mësuesi.