Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
- duartr<strong>ok</strong>itjeve<br />
- të qeshurave<br />
- emocioneve të tjera.<br />
C) Dialogu mban peshën kryesore të situatave dramatike të zhvillimit dhe konfliktin kryesor.<br />
Personazhet dialogojnë me njëri-tjetrin si në skenë të mos ketë asnjë njeri.<br />
Publiku e ndien veten të përfshirë në këtë konflikt merr pjesë me emocione, mendime.<br />
Ai përjeton ngjarjen sepse loja e aktorëve luhet me vërtetësi, ngjarja, konflikti i zgjedhur është aktual<br />
për shoqërinë.<br />
Tema: William Shakespeare – Makbethi – të lexuarit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë për të identifikuar tragjedinë si lloj dramatik.<br />
• Të lexojë për t’iu përgjigjur pyetjeve të parapërgatitura.<br />
• Të analizojë heroin tragjik si zëdhënës i ideve të autorit.<br />
• Të zbulojë rolin e monologut në tekstin dramatik.<br />
Teknika dhe metoda të mësimdhënies:<br />
Lojë me role, intervistë, lexim i detajuar.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Punë përgatitore: Mësuesi/ja ka përzgjedhur disa nxënës që do të interpretojnë<br />
fragmentin Makbethi. Të gjithë nxënësit janë udhëzuar të lexojnë tragjedinë.<br />
Hapi I. Nxënësit e përzgjedhur interpretojnë në lojë me role fragmentin Makbethi. U<br />
sugjerohet nxënësve të tjerë që po t’iu lindin pyetje gjatë interpretimit, t’i shkruajnë në<br />
fletore. Pas interpretimit, nxënësit e tjerë bëjnë pyetje, të cilave u përgjigjet nxënësi<br />
në rolin e Shekspirit, i cili është ulur në qendër të klasës.<br />
1. Nga e keni marrë subjektin e tragjedisë?<br />
2. makbethi është një nga portrete më të thellë që ka dalë nga pena juaj. Çfarë<br />
keni pasur parasysh kur e keni përshkruar atë?<br />
Hapi II. Nxënësit lexojnë me role duke nënvizuar detaje, që do t’u nevojiten në<br />
përshkrim dhe argumentim.<br />
- Cilat janë personazhet pjesëmarrëse?