14.04.2015 Views

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

libri i mesuesit gjuha 9 ok

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Hapi II. Pasi të lexohet tekstin së bashku me nxënësit nxjerrin përkufizimin dhe mësuesi bën në dërrasë<br />

skemën.<br />

gjymtyrë homogjene<br />

kryejnë të njëjtin funksion<br />

lidhen me të njëjtën gjymtyrë<br />

Përkufizimi i gjymtyrëve homogjene shkruhet në dërrasë të zezë.<br />

Shpjegohet se gjymtyrët homogjene bashkohen ndërmjet tyre me lidhëza bashkërenditëse, me<br />

intonacion ose me të dyja bashkë. Jepen shembuj për çdo rast.<br />

Shpjegohet se kur gjymtyrët homogjene nuk lidhen me lidhëza, ndërmjet tyre vihet presja, p.sh., Liri u<br />

ngrit, u la, u vesh dhe iku.<br />

Shpjegohen llojet e gjymtyrëve homogjene sipas marrëdhënieve që vendosin ndërmjet tyre:<br />

a) Gjymtyrë homogjene me marrëdhënie këpujore.<br />

b) Gjymtyrë homogjene me marrëdhënie veçuese.<br />

c) Gjymtyrë homogjene me marrëdhënie kundërshtore.<br />

Ilustrohet me shembuj çdo rast. Shembujt shkruhen në dërrasë të zezë. Sqarohen edhe fjalët<br />

përgjithësuese.<br />

Hapi IV. Punohen ushtrimet 1 dhe 2<br />

Detyrë: ushtrimi 3<br />

Ora e dytë<br />

Punohen ushtrimet dhe kontrollohet detyra e shtëpisë.<br />

Tema: Jam dhe unë poet – të shkruajmë<br />

Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />

• Të bëjë një fjalor poetik.<br />

• Të shkruajë poezi duke u nisur nga imazhet dhe modelet e dhëna.<br />

Teknika dhe metoda të mësimdhënies:<br />

Krijimi zinxhir, punë në grupe, punë me shkrim.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi I. Mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën e re të mësimit. Shkruan në tabelë titullin dhe fjalorthin e<br />

udhëtimit dhe u kërkohet nxënësve ta plotësojnë me fjalë të tjera.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!