Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Tema: Teksti rrëfimtar letrar (proza) – të folurit<br />
Objektivat: Nxënësi në fund të orës së mësimit të jetë i aftë:<br />
• Të flasë rreth llojeve të teksteve të ndryshme.<br />
• Të shprehë mendimet e tij rreth llojeve letrare.<br />
• Të ushtrohet për të klasifikuar tekstet letrare dhe joletrare.<br />
• Të analizojë veçoritë e teksteve letrare (prozës).<br />
Teknika dhe metoda mësimore:<br />
bashkëbisedim, lexim i koduar, diskutim.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Ora e parë e mësimit për vitin e ri mësimor nis me një bisedë të shkurtër<br />
rreth pushimeve verore. Mësuesi/ja shtron për bashkëbisedim pyetjet:<br />
- Si ndiheni ditën e parë të shkollës?<br />
- Çfarë patën të veçantë këto pushime?<br />
- A keni lexuar libra? Përmendni disa prej tyre.<br />
- Cili ju ka pëlqyer më tepër?<br />
Hapi II. Mësuesi/ja i udhëzon nxënësit të lexojnë temën: “Teksti rrrëfimtar letrar”,<br />
për t’iu përgjigjur pyetjeve që ai/ajo shënon në tabelë.<br />
- Çfarë është teksti rrëfimtar?<br />
- Përse shërben ai? Si ka lindur?<br />
- Cilat ishin disa nga llojet e tekstit rrëfimtar letrar?<br />
- Ç’kuptoni me: ka si qëllim edukimin estetik të lexuesit?<br />
Nxënësit diskutojnë rreth pyetjeve të shtruara, plotësojnë njëri-tjetrin, pyesin.<br />
Hapi III. Mësuesi/ja i udhëzon nxënësit që të sjellin shembuj rreth veçorive të tekstit rrëfimtar letrar.<br />
Gjuha e tekstit rrëfimtar<br />
Rrëfimtari<br />
Tema<br />
Vendi<br />
Koha<br />
Personazhet