Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
• Të njohë d<strong>ok</strong>umentet e para të shkruara në gjuhën shqipe.<br />
• Të dallojë disa karakteristika themelore të “Mesharit”, të Gjon Buzukut.<br />
• Të argumentojë pse shqipja është d<strong>ok</strong>umentuar vonë.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim e<br />
argumentim, punë e drejtuar, shkrim i lirë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Njihen nxënësit me temën. Shkruhet tema në tabelë. U shpjegohen<br />
nxënësve njohuritë për gjuhën shqipe si një ndër gjuhët më të vjetra të Ballkanit.<br />
Shkruhen në dërrasë d<strong>ok</strong>umentet e para të shqipes së shkruar:<br />
1. Formula e pagëzimit (1462).<br />
2. Fjalorthi i Arnold von Harfit (1497).<br />
3. Ungjilli i Pashkëve ose Perikopeja e Ungjillit (shek. XV).<br />
Tema: Kuptimi leksikor i fjalës - leksikologji<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë rrafshet e kuptimit leksikor.<br />
• Të dallojë kuptimin leksikor nga ai gramatikor.<br />
• Të përkufizojë kuptimin e një fjale.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me diskutim,<br />
punë e drejtuar.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Kontrollohen detyrat e shtëpisë. Vlerësohen dy nxënës për detyrat duke u nisur nga saktësia<br />
e zgjidhjes, cilësia e shkrimit, drejtshkrimit dhe pikësimit.<br />
Hapi II. Rikujtohen njohuritë e mësuara orën e parë për kuptimin leksikor të fjalës.<br />
Nxënësve u drejtohen këto pyetje:<br />
- Ç’është kuptimi leksikor i fjalës?