You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi IV. Punë në grupe Shkrim i lirë. I jepet çdo grupi nga dy fleta të bardha A . Njërit grup i jepet<br />
detyrë të shkruajë një tekst, që i përshtatet ligjërimit të<br />
shkujdesur, ndërsa grupit tjetër i jepet detyrë për ligjërimin bisedor. Grupeve të tjera u jepet detyrë<br />
të shkruajnë një tekst, që të ketë karakteristikat e ligjërimit libror. Diskutohen e vlerësohen tekstet e<br />
hartuara nga nxënësit.<br />
Bëhet përmbledhja e orës së mësimit dhe vlerësimi me notë.<br />
Detyrë: Ushtrimet 4<br />
Tema: Stilet gjuhësore – kulturë gjuhe<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë tekstet që u përkasin stileve të ndryshme.<br />
• Të dallojë mjetet gjuhësore me vlerë stilistike të pranishme në të gjitha stilet e gjuhës.<br />
• Të ndërtojë tekste sipas stileve të gjuhës.<br />
Metoda dhe teknika mësimore:<br />
bisedë e kombinuar me shpjegim,<br />
diskutim dhe argumentim,<br />
punë në grupe, punë e drejtuar,<br />
diagrami i Venit, shkrim i lirë.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi I. Shkruhet tema e mësimit në tabelë. Rikujtohen së bashku me nxënësit:<br />
- Cilat janë stilet e gjuhës standarde shqipe?<br />
- Kush do të na thotë disa karakteristika të tyre?<br />
Hapen librat në faqen 286. Udhëzohen nxënësit të lexojnë me vëmendje tekstet e dhëna. Kërkohet<br />
të gjejnë ndryshimet që kanë ndërmjet tyre. Përcaktohen stilet sipas karakteristikave.<br />
Shkruhen në tabelë ndryshimet themelore të këtyre teksteve, që u përkasin stileve të ndryshme:<br />
a) Kanë përmbajtje të ndryshme.<br />
b) Kanë shprehi gjuhësore të veçanta.<br />
c) Lidhen me fusha të ndryshme të veprimtarisë njerëzore.<br />
Shpjegohen, duke tërhequr edhe mendimet e nxënësve, veçoritë e stilit shkencor-teknik,