07.09.2019 Views

Gjuha shqipe 7

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër Mësuesi<br />

Data:<br />

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE<br />

Fusha: <strong>Gjuha</strong> dhe komunikimi Lënda: Gjuhë <strong>shqipe</strong> Shkalla: III Klasa: VII<br />

Tema mësimore: Varfëria dhe liria A.Z. Çajupi Situata e të nxënit: Punë me tekstin<br />

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:<br />

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit.<br />

2. Kompetenca e të menduarit.<br />

3. Kompetenca personale.<br />

Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës<br />

mësimore:<br />

Nxënësi/ja:<br />

-përcakton temën e poezisë;<br />

-shpjegon lidhjen midis konceptit të lirisë dhe pamundësisë<br />

për ta pasur atë;<br />

-shpjegon rëndësinë e fjalës “ liri “ në këtë poezi;<br />

-analizon gjuhën e përdorur nga Çajupi në poezi.<br />

Burimet: Teksti i nxënësit, shkumësa me ngjyra, pamje nga<br />

vendi ynë.<br />

Fjalët kyçe: i varfër , i lirë, mbret, pallat,<br />

shes lirinë.<br />

Lidhja me fushat e tjera ose me temat<br />

ndërkurrikulare:<br />

<br />

Historia<br />

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:<br />

-Stuhi mendimesh -Imagjinatë e drejtuar -Diskutim -Lexim me role -Punë në grupe<br />

Organizimi i orës së mësimit:<br />

- Hapi I: Ndërtimi i njohurive të reja:<br />

a) Prezantimi i pjesës së re dhe autorit. Jeta vepra e Çajupit.<br />

A.Z.Çajupi ka lindur në Sheper të Zagorisë, në vitin 1866. Studimet e larta i kreu në Kajro, ku u vendos<br />

përfundimisht dhe punoi për një farë kohe si avokat. Nga fundi i shek XIX mori pjesë gjallërisht në lëvizjen<br />

patriotike shqiptare . Më 1902 botoi librin “ Baba Tomorri” si dhe veprat dramaturgjike: “ 14 vjeç dhëndër”,”<br />

Martesa e avokatit”, etj. Poezia “ Varfëria dhe liria “ godet shtypjen dhe pabarazinë shoqërore ku ngrihet lart<br />

e me dinjitet jeta e lirë.<br />

Hapi II: a) Prezantimi i pjesës së re – Lexojmë poezinë me radhë, me intonacionin e duhur duke<br />

nënvizuar fjalët e reja.<br />

b) Fjalët dhe shprehjet e reja –<br />

Ergjend – argjend<br />

Madhëri – madhështi<br />

I lexojmë ato duke i përdorur në fjali për t’i bërë edhe më të kuptueshme.<br />

Hapi IV: Stuhi mendimesh -Pyetje rreth përmbajtjes<br />

- Cila është tema e kësaj poezie? Të qenit i lirë.<br />

- Çfarë do në të vërtetë poeti? –Do të jetojë në vendin e tij, edhe pse i varfër.<br />

- Ku duket thjeshtësia e poetit? – Në fjalët që përdor “Nukë dua për të ngrën e për të pirë/nuk mund ta<br />

shes lirinë”<br />

Hapi V: Analiza dhe interpretimi i poezisë.<br />

Si i përgjigjet poeti ftesës imagjinare të mbretit: “ Hajde në pallat me mua’<br />

Të gëzosh dhe ti në botë”,<br />

112

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!