07.09.2019 Views

Gjuha shqipe 7

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër Mësuesi<br />

Pas kësaj, nxënësit nënvizojnë në tekst fjalët e urta dhe shprehjet frazeologjike të përdorura, i shkruajnë ato<br />

në fletore duke i analizuar dhe nga ana gjuhësore.<br />

Fjalë e urtë<br />

Kush lakmon, gabon.<br />

Ndërtimi gjuhësor<br />

Përemër pyetës + folje + folje (fjal<br />

Shprehje frazeologjike Sinonimi I saj Ndërtimi gjuhësor<br />

Ia krisi vrapit, sa më hanë këmbët…. Iku me shpejtësi. Grupe foljore.<br />

Vlerësimi i nxënësve mbështetet në saktësinë e përgjigjeve të nivelit të të kuptuarit të përrallës, analizën e saj<br />

ideore, atë të personazheve, gjuhës së përdorur, si dhe reflektimin rreth saj.<br />

Detyrë: Pse na duken të vërteta ndodhitë e përrallave? Si lidhen ato me jetën e përditshme?<br />

Data:<br />

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE<br />

Fusha: <strong>Gjuha</strong> dhe komunikimi Lënda: Gjuhë Shqipe Shkalla: III Klasa: VII<br />

Tema mësimore: Ivani dhe lëkura e fokës<br />

Përrallë Skoceze (B. Trout)<br />

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:<br />

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit.<br />

2. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë.<br />

3. Kompetenca personale.<br />

Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës<br />

mësimore:<br />

Nxënësi/ja:<br />

-lexon për të identifikuar përrallën si lloj të letërsisë gojore;<br />

-zbërthen strukturën e përrallës;<br />

-dallon organizimin e përrallës sipas rendit kronologjik;<br />

-përcakton mesazhin e përrallës;<br />

-analizon gjuhën e përrallës.<br />

Situata e të nxënit: Përrallat<br />

botërore<br />

Fjalët kyçe:<br />

Peshkatari, nata e Mesverës, guva,<br />

lëkurë foke, deti.<br />

Burimet:<br />

Lidhja me fushat e tjera ose me<br />

Teksti i nxënësit, përralla nga autorë të huaj.<br />

temat ndërkurrikulare:<br />

Folklori<br />

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve<br />

-Pema e mendimit -Diskutim -Lexim i drejtuar - Stuhi mendimesh - Punë me tekstin -Punë me<br />

grupe, Punë e pavarur<br />

Organizimi i orës së mësimit<br />

‣ Hapi i parë: Rikujtojmë njohuritë që kemi marrë për përrallat.<br />

Pema e mendimit:<br />

86

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!