07.09.2019 Views

Gjuha shqipe 7

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

<strong>Gjuha</strong> Shqipe 7<br />

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore<br />

Nxënësi/ja:<br />

– përcakton qëllimin e komunikimit;<br />

– shkruan një udhëzues për një lojë të caktuar;<br />

– realizon një shkrim të saktë nga ana drejtshkrimore;<br />

Burimet: teksti shkencor, materiale të ndryshme që lidhen me botën<br />

imagjinare të fëmijëve<br />

Fjalët kyç:<br />

-shkruajmë<br />

-udhëzim<br />

-lojë<br />

Lidhja me fushat e tjera ose<br />

me temat ndërkurrikulare:<br />

Arti<br />

Teknologjia<br />

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:<br />

Diskutim - Punë e pavarur me modele - Imagjinatë e drejtuar<br />

Organizimi i orës së mësimit<br />

- Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Diskutim<br />

Nxënësit pyeten rreth mënyrës se si e kalojnë ata kohën e lirë .<br />

-Cilat janë disa nga lojërat tuaja të preferuara?<br />

-Si keni mësuar të luani me këto lojëra?<br />

- Ndërtimi i njohurive të reja: Punë e pavarur me modele<br />

-Udhëzimet shërbejnë për të mësuar të tjerët se si të luajnë. Ato shpjegojnë qartë objektivin e lojës dhe<br />

rendisin informacionet rreth saj. Për të shkruar udhëzimet rreth një loje të caktuar duhen pasur parasysh<br />

disa rregulla:<br />

përdorimi i vetës së dytë;<br />

foljet në kohën e tashme (mënyra urdhërore) por edhe mënyra lidhore me foljet modale;<br />

shkrimi i udhëzimeve sipas ecurisë logjike;<br />

rendisni udhëzimet me anë të paragrafëve duke vendosur numra ose shenja dalluese<br />

- Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Imagjinatë e drejtuar – punë individuale<br />

- Nxënësit shkruajnë udhëzimet rreth një loje të përzgjedhur prej tyre.<br />

Data:<br />

PLANIFIKIMI DITOR<br />

Fusha: <strong>Gjuha</strong> dhe komunikimi<br />

Lënda: Gjuhë Shkalla: Klasa: VII<br />

<strong>shqipe</strong><br />

III<br />

Tema mësimore: Shkruajmë ese përshkruese Situata e të nxënit: Eseja përshkruese<br />

(ora e parë)<br />

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:<br />

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit.<br />

2. Kompetenca e të menduarit.<br />

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë.<br />

4. Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin.<br />

5. Kompetenca qytetare.<br />

73

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!