Gjuha shqipe 7
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër Mësuesi<br />
Data:<br />
PLANIFIKIMI DITOR<br />
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë<br />
<strong>shqipe</strong><br />
Tema mësimore: Raporti i shkurtër informues<br />
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas<br />
temës mësimore:<br />
Nxënësi/ja:<br />
-dëgjon, kupton të dhënat që prezantohen,kupton përfundimet;<br />
-dëgjon dhe vlerëson me sens kritik të dhënat e prezantuara nga<br />
raporti;<br />
-bën pyetje pas dëgjimit të parë;<br />
-kërkon përsëritjen e fragmenteve të veçanta për të qartësuar.<br />
informacionin mbi të dhënat e paraqitura.<br />
Burimet: mjete te teknologjisë, CD, regjistrime në video,<br />
materiale informuese rreth bibliotekave.<br />
Shkalla: III<br />
Klasa: VII<br />
Situata e të nxënit: Raportet<br />
informuese<br />
Fjalët kyçe:<br />
-raport;<br />
-raportim;<br />
-të dhëna;<br />
-fakte;<br />
-shifra.<br />
Lidhja me fushat e tjera ose<br />
me temat ndërkurrikulare:<br />
Teknologjia<br />
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve<br />
-Kllaster -Dëgjim i drejtuar (DRTA) -Punë në grupe<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
I. Veprimtari paraprake<br />
Hapi i parë – Stuhi mendimi<br />
Mësuesi/ja kërkon që nxënësit të bëjnë në grupe të vogla një kllaster për termin “raport” Më pas,<br />
mësuesi shfaq disa fragmente të shkruara në stile të ndryshme “raport, përmbledhje, recension”<br />
dhe kërkon që nxënësit të dallojnë tekstin që është raport. Kërkon të gjejnë edhe veçoritë,<br />
diferencat midis tyre. Nxirren në pah veçoritë e raportit:<br />
Shkrim me të dhëna të sakta, me grafikë dhe tabela,i qartë i kuptueshëm,i shoqëruar me fotografi<br />
dhe të dhëna me përfundime dhe gjetje.<br />
II. Zhvillimi i situatës<br />
Hapi i dytë – DËGJIM I DREJTUAR-DRTA-Paraqitje me Power point<br />
− Mësuesja jep të regjistruar ose lexon fragmente të një raporti që lidhet me bibliotekat.<br />
Kërkon nga nxënësit që ta ndjekin me vëmendje informacionin që lexohet.<br />
− Pasi përfundon leximin, mësuesi/ja e ndan raportin në fragmente dhe u drejton nxënësve<br />
pyetjet e mëposhtme për çdo fragment.<br />
− Nd.1. Për çfarë teme bën fjalë raporti?<br />
− Si quhet projekti, rezultat i të cilit është ky raport?<br />
− Cili është qëllimi i këtij raportimi?<br />
− Nd.2 Cila është biblioteka e parë publike shqiptare?<br />
− Kur është krijuar dhe përuruar ajo?<br />
− Cilat janë bibliotekat më të mëdha në Shqipëri?<br />
− Nd.3 Si u përgatit pyetësori?<br />
− Kush mori pjesë në realizimin e këtij pyetësori?<br />
− Sa rubrika kishte pyetësori?<br />
− Rikujtoni një nga pyetjet e pyetësorit?<br />
− Nd.4 Çfarë ndodh pas mbledhjes së përgjigjeve të pyetësorit?<br />
− Si u përpunuan të dhënat?<br />
− Nd.4 Nga të dhënat, sa është sipërfaqja bibliotekë/kokë njeri në rang vendi?<br />
− Duke parë grafikun 1. si ju duken të dhënat?<br />
46