07.09.2019 Views

Gjuha shqipe 7

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër Mësuesi<br />

Ushtrimi1. Trajtat e shkurtra: ne, i, e, e, na, ta, na, i, m’u, na, ta, na e.<br />

Ushtrimi 2. Trajtat e shkurtra dhe të bashkuara dhe përemra vetorë: ti, më, ne, i, ma, më, unë,<br />

ma, m’i<br />

Ushtrimi 3. Këtë, ti, mua, i, ata, na, ne, ne, ju, ata, ajo, e, ato, prej jush.<br />

Ushtrimi 4. Merre, kthema, jepmë, foli, kthemëni, thuaju, thuamëni, jepmani.<br />

Ushtrimi 5 shembujt të ngjashëm si në tabelat e librit.<br />

Ushtrimi 6. E fiku, i kapi, e mori, t’ia kishin, e shfletoi, t’i fliste, u vinte, i njihte, e dinte, i<br />

kishte, u mungonte, ta tregonte.<br />

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës:<br />

Përdorimi i drejtë i gjuhës: nxënësi/ja dallon trajtat e shkurtra dhe të bashkuara të përemrat<br />

vetorë, i zbërthen ato dhe i përdor në fjali.<br />

Burimet:<br />

Lidhja me fushat e tjera:<br />

libri i gjuhës <strong>shqipe</strong>, klasa VII;<br />

- Zhvillon komunikimin.<br />

- Përforcon njohuritë në edukatës<br />

tabela të lakimit të përemrave vetorë;<br />

shoqërore.<br />

Fleta për verifikimin e kompetencave.<br />

- Përdorimi i kompjuterit (prezantimi me<br />

Vlerësimi:<br />

- vlerësimi me gojë në situatën e të nxënit.<br />

- vlerësimin me gojë e shkrim në veprimtaritë<br />

praktike.<br />

- vlerësimin në detyrën e shtëpisë.<br />

Power-Point).<br />

Detyra dhe puna e pavarur:<br />

-Gr. 1- Nxënësit/et bëjnë me një fletë dyshe<br />

tabelën e bashkimit të trajtave te shkurtra të<br />

përemrat vetorë.<br />

-Gr. 2- Prezantimi i tabelës me Power-Point<br />

-Gr.3- Ushtrimi 7 (sipas kërkesës)<br />

TEMA: FORMA JOVEPRORE E MËNYRËS DËFTORE DHE LIDHORE.<br />

Fusha:<br />

Gjuhësia<br />

Lënda:<br />

<strong>Gjuha</strong> <strong>shqipe</strong><br />

Tematika:<br />

Morfologji<br />

Shkalla: III<br />

Klasa: VII<br />

Tema mësimore:<br />

Forma joveprore e mënyrës dëftore<br />

dhe lidhore.<br />

Metoda e teknika:<br />

- Puna në grupe dyshe<br />

- INSERTI;<br />

- diskutim.<br />

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësit<br />

1. Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme:<br />

Hapi i parë-interpretim<br />

Lexoni me intonacion poezinë dhe gjeni foljet:<br />

Në festën e mësueses<br />

1. Lulet e sapoçelura, 5. Në festën tënde,<br />

Që solli pranvera, Çdo ditë në 7 Mars,<br />

Fjalë kyçe:<br />

zgjedhim, mënyra, kohë<br />

të thjeshta, të përbëra,<br />

folje ndihmëse jam,<br />

pjesëza u, mbaresa.<br />

184

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!