Gjuha shqipe 7
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër Mësuesi<br />
• Qëndronte i heshtur dhe nuk foli.<br />
• Po s’u mendove mirë, nuk fitohet gjë.<br />
• Duhej të mbërrinim para se të binte nata.<br />
• Fliste edhe kur nuk na shihte në sy.<br />
Ushtrimi 6. Njeriu bën gjithçka që të gjejë lumturinë.<br />
• Të notuarit ndihmon që të kemi një jetë më të shëndetshme.<br />
• Thoshte se nuk do të kthehej më në atë vend.<br />
• Ankohej se duhej të bënte shumë detyra.<br />
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës:<br />
Përdorimi i drejtë i gjuhës: Nxënësi dallon format e pashjelluara, i emërton ato, gjen<br />
funksionin e tyre në fjali, i përdor edhe vetë në fjali si rrethanorë.<br />
Burimet:<br />
Lidhja me fushat e tjera:<br />
libri i gjuhës <strong>shqipe</strong>, klasa VII,<br />
- Zhvillon komunikimin.<br />
fleta për verifikimin e kompetencave.<br />
Vlerësimi:<br />
- Vlerësim në situatën e të nxënit.<br />
- Vlerësim në punimin e ushtrimeve.<br />
- Vlerësimi në detyrën e shtëpisë.<br />
Detyra dhe puna e pavarur:<br />
Ushtrimi 7 (sipas kërkesës), .<br />
TEMA: LIDHËZAT<br />
Fusha:<br />
Gjuhësia<br />
Lënda:<br />
<strong>Gjuha</strong> <strong>shqipe</strong><br />
Tematika:<br />
Morfologji<br />
Shkalla: III<br />
Klasa: VII<br />
Tema mësimore:<br />
Lidhëzat.<br />
Metoda e teknika:<br />
- Puna në grup;<br />
- punë e pavarur;<br />
- Lojë gjuhësore.<br />
Fjalë kyçe:<br />
lidhëza bashkërenditëse,<br />
veçuese, kundërshtore,<br />
përmbyllëse,<br />
nënrenditëse.<br />
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësit<br />
1. Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme:<br />
Hapi i parë-Plotësim me enigma fjalësh<br />
Nxënësit/et lexojnë tekstin në libër dhe vendosin lidhëzat që mungojnë, duke parë figurën<br />
(sipas njohurive që kanë marrë në klasën 6).<br />
- Dreni dhe gjyshja e tij po hanin akullore në park. (dy fjalë)<br />
- Pashë dicka të cuditshme kur po kthehesha në shtëpi (dy fjali)<br />
- Nuk kishte këmbë njeriu në rrugë, sepse ishte finalja e botërorit (dy fjali)<br />
- Pasi e plotësojnë nxënësit/et, mësuesi/ja prezanton në tabelë tekstin të shkruar në flipcart<br />
dhe bllafaqojnë punën e bërë, rrumbullakosin lidhëzat.<br />
Hapi i dytë-tabelë koncepti/memorizim<br />
194