07.09.2019 Views

Gjuha shqipe 7

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër Mësuesi<br />

ndryshimet e mëdha, me problemet e veta,me varfërinë, por përsëri, ajo mbeti e paepur duke sfiduar gjithçka.<br />

4. Përshkruani ndjenjën e lartë të poetit në strofën e tretë. Me se lidhet ajo? – Lidhet me dashurinë e<br />

pakushtëzuar që një njeri ka për vendin e tij dhe me të qenit brez pas brezi në këto troje).<br />

5. Si e kuptoni metaforën në vargun: “ Vendi im, një ulli përjetësisht i gjelbër “do të qëndrojë gjithmonë ndër<br />

shekuj dhe duke përcjellë mesazhe Paqeje dhe dashurie në botë).<br />

Kujtojmë:<br />

Metafora emërton një send a një dukuri me emrin e një sendi a dukurie tjetër që i ngjan. Pra, metafora është<br />

përdorimi i një fjale në një kuptim<br />

të ngjashëm, por të ndryshëm nga kuptimi i saj i zakonshëm.<br />

Hapi VI: <strong>Gjuha</strong> e poezisë:<br />

- Çfarë ndjesish sjell te ju përdorimi i përsëritur i përemrit im ( vendi im)? - E personalizon duke e bërë<br />

të vetën. Krijon lidhje pronësie me vendin. Shpjegoni me fjalët tuaja kuptimin e fjalëve:<br />

Shpatullgjerë – njeri trupmadh me shpatulla të gjera.<br />

Këmbëmbledhur – me këmbë në tokë.<br />

Vlerësimi i nxënësve mbështetet në saktësinë e përgjigjeve të nivelit kuptimor, analizën, interpretimin,<br />

shpjegimin e frazave të përdorura nga autori në këtë poezi, si dhe reflektimin rreth temës.<br />

Detyrat dhe puna e pavarur: Ktheni poezinë në prozë. Ruani fjalët kyçe dhe figuracionin në tekstin tuaj<br />

përshkrues.<br />

Data:<br />

PLANIFIKIMI DITOR<br />

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë <strong>shqipe</strong> Shkalla: III Klasa: VII<br />

Tema mësimore: Mëngjesi O. Khajam<br />

Situata e të nxënit: Poezi për natyrën<br />

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:<br />

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit<br />

2. Kompetenca e të menduarit<br />

3. Kompetenca e të nxënit<br />

4. Kompetenca qytetare<br />

Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas<br />

temës mësimore:<br />

- zbulon detajet përshkruese të poezisë;<br />

- përcakton llojet e figurave letrare; - bën<br />

analizën metrike të poezisë;<br />

- ----krahason<br />

poezinë “ Mëngjesi ” me poezinë “Thuaja këngës me gëzim”,<br />

duke nxjerrë në pah elementet e përbashkëta dhe<br />

ndryshimet që ato kanë.<br />

Burimet: : teksti mësimor, tabela e zezë, fletore, libri<br />

“Rubairat “ O Khajam<br />

Fjalët kyçe:<br />

- mëngjesi;<br />

- dielli gjahtar;<br />

- retë;<br />

- trëndafili;<br />

- bilbili;<br />

Lidhja me fushat e tjera ose me temat<br />

ndërkurrikulare:<br />

Biologjia<br />

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve<br />

Parashikim me terma paraprakë -Diskutim -Ditar dypjesësh<br />

118

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!