Gjuha shqipe 7
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Gjuha</strong> Shqipe 7<br />
Vlerësimi i nxënësve mbështetet në përgjigjet e tyre rreth përmbajtjes, analizën e personazheve, rrëfenjës si<br />
lloj rrëfimi, gjuhës së saj dhe reflektimit rreth temës së saj.<br />
Detyrë:<br />
Gjeni në veprën e Mitrush Kutelit një rrëfenjë tjetër që mbështetet mbi krijimet popullore dhe shkruani disa<br />
karakteristika të saj.<br />
Data:<br />
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE<br />
Fusha: <strong>Gjuha</strong> dhe komunikimi Lënda: Gjuhë <strong>shqipe</strong> Shkalla: III Klasa: VII<br />
Tema mësimore: Fabula dhe përralla (ora e parë )<br />
Situata e të nxënit:<br />
Fabulat dhe<br />
përrallat<br />
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:<br />
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit.<br />
2. Kompetenca e të menduarit.<br />
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë.<br />
4. Kompetenca qytetare.<br />
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës<br />
mësimore:<br />
Nxënësi/ja:<br />
-përcakton fabulën si lloj i krijimtarisë letrare;<br />
-interpreton fabulat, duke përdorur teknikat përkatëse, si intonacioni,<br />
mimika, gjestet;<br />
-dallon fjalitë e lidhura kuptimisht me temën e secilës nga fabulat e<br />
dhëna;<br />
-shpjegon veçoritë e gjuhës humoristike të fabulave;<br />
-gjen fjalët kyçe të fabulave të dhëna.<br />
Burimet: Teksti i nxënësit,fabula nga autorë të ndryshëm,maska<br />
kafshësh.<br />
Fjalët kyçe:<br />
1. Koprrac, kallëp floriri,<br />
thesarin e fshehur;<br />
2. Mbret,djalë,luan,pikturë,ënd<br />
ërr gënjeshtare;<br />
3. Lepur,breshkë,kaçube,qëndr<br />
esë;<br />
4. Leopard, elefant, hienë,<br />
shkel, këlysh, klithmë.<br />
Lidhja me fushat e tjera ose me<br />
temat ndërkurrikulare:<br />
<strong>Gjuha</strong> <strong>shqipe</strong>,folklori.<br />
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:<br />
-Diagrami i Venit - Stuhi mendimesh- Praktikë e drejtuar – Praktikë e pavarur<br />
Organizimi i orës së mësimit:<br />
Punë paraprake: Diskutojmë me nxënësit për fabulat.<br />
Ndërtojmë diagramin e Venit ku japim të përbashkëtat dhe ndryshimet midis tyre.<br />
Cilët janë fabulistët më të njohur në botë dhe në Shqipëri? – Ezopi, La Fonteni, Fedri, Çajupi,<br />
D.Agolli…etj.<br />
Më pas 2 nxënës interpretojnë disa fabula.<br />
79