07.09.2019 Views

Gjuha shqipe 7

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër Mësuesi<br />

Që prej asaj dite, ai nuk është më si dikur.<br />

Dje pashë një film të bukur.<br />

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave të fushës:<br />

Përdorimi i drejtë i gjuhës:Nxënësi dallon rrethanorët e vendit, kohës me pyetjet ku?, kur?.<br />

Tregon me se shprehen, ku qëndrojnë në fjali, krahason të përbashkëtat me të veçantat. I<br />

përdor ato në fjali.<br />

Burimet:<br />

Libri i gjuhës <strong>shqipe</strong> kl. 7<br />

Fleta për verifikimin e kompetencave<br />

Vlerësimi:<br />

Në përgjigjen e pyetjeve për rrethanorët<br />

Në plotësimin e diagramit të Venit<br />

Në punimin e ushtrimeve<br />

Lidhja me fushat e tjera:<br />

Zhvillon komunikimin<br />

Detyra dhe puna e pavarur:<br />

Ushtrimin 7 (sipas kërkesës)<br />

TEMA: RRETHANORI I SHKAKUT, QËLLIMIT<br />

Fusha:<br />

Gjuhësia<br />

Lënda:<br />

<strong>Gjuha</strong> <strong>shqipe</strong><br />

Tematika:<br />

Sintaksë<br />

Shkalla: III<br />

Klasa: VII<br />

Tema mësimore:<br />

Rrethanori i shkakut, qëllimit<br />

Metoda e teknika:<br />

- Puna në grupe;<br />

- Tabela e kocepteve<br />

- Puna e pavarur.<br />

Fjalë kyçe:<br />

rrethanor shkaku, qëllimi,<br />

pyetjet pse, përse,<br />

gjymtyrë fjalie jo e<br />

domosdoshme, fjalë<br />

drejtuese<br />

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësit<br />

1. Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme:<br />

Hapi i parë-organizues grafik<br />

Nxënësit përqendrohen te organizuesi grafik që mësuesi e jep në tabelë për dy llojet e<br />

rrethanorëve, i shkakut, i qëllimit. Rikujtojnë ato që kanë mësuar në klasën e gjashtë<br />

për ta.<br />

Rrethanori Ç’tregon? Ku bën<br />

pjesë?<br />

Me se<br />

shprehet?<br />

Me ç’pyetje<br />

gjendet?<br />

Ç’vend zë<br />

në fjali?<br />

I shkakut<br />

I qëllimit<br />

2. Ndërtimi i njohurive të reja:<br />

Hapi i dytë-shpjegim /tabelë koncepti<br />

Nxënësit, të drejtuar nga mësuesja , diskutojnë rreth plotësimit të tabelës së koncepteve,<br />

plotësojnë mendimin e njëri-tjetrit.<br />

Hapi i tretë- punë në grupe dyshe<br />

Nxënësit punojnë në grupe dyshe me tekstin, njihen me informacionin e ri për rrethanorin e<br />

shkakut dhe qëllimit. Qëndrojnë 10 minuta, që të nxjerrin të rejat që prezanton mësimi i ri<br />

216

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!