Gjuha shqipe 7
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Gjuha</strong> Shqipe 7<br />
4. Kompetenca për jetën, sipërmarrjen dhe mjedisin.<br />
5. Kompetenca qytetare.<br />
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës<br />
sipas temës mësimore:<br />
Nxënësi/ja:<br />
-lexon tekstin përshkrues dhe u përgjigjet pyetjeve të tij<br />
kuptimore;<br />
-identifikon momentet kryesore të këtij teksti, që zgjojnë<br />
imagjinatën e lexuesit;<br />
-analizon rolin e detajeve në tekst;<br />
-dallon fjalët kyçe që krijojnë imazhin e vendit që<br />
përshkruhet;<br />
-analizon gjuhën e përdorur në përshkrim;<br />
-shndërron pjesën në mënyrë të përmbledhur në një tekst<br />
përshkrues krejtësisht objektiv.<br />
Burimet:Teksti i nxënësit, episode filmike nga<br />
youtube,fotografi për qytetin e Tiranës, materiale informuese,<br />
piktura të Tiranës etj.<br />
Fjalët kyçe: Tirana, godinë<br />
arkitekturore, histori, rrënojat e<br />
zabuluara, rritet si fëmijë.<br />
Lidhja me fushat e tjera ose<br />
me temat ndërkurrikulare:<br />
Historia<br />
Gjeografia<br />
<strong>Gjuha</strong> <strong>shqipe</strong><br />
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:<br />
-Diskutim - Pema e mendimit- Lexim i drejtuar- Punë në grup - Punë e<br />
drejtuar - Punë e pavarur<br />
Organizimi i orës së mësimit:<br />
Hapi I- Diskutim. Përpara se të lexojmë tekstin, diskutojmë rreth kësaj situate.<br />
-Ja çfarë tha, një ditë, një i intervistuar në një televizion: “ Lexova një përshkrim nga të huajt rreth zonës së<br />
Valbonës. M’u duk mjaft i bukur dhe më lindi dëshira ta vizitoj atë vend”. Drejtohet pyetja: -Përse mendoni<br />
se ndodh kjo? (Nxënësit janë te lirë të japin mendimin e tyre).<br />
Hapi II. Pema e mendimit: Në bazë të mendimeve që nxënësit dhanë, nxjerrim dhe<br />
karakteristikat e tekstit përshkrues:<br />
Teksti përshkrues ka si qëllim të përshkruajë, duke informuar dhe duke treguar si është ndërtuar<br />
një objekt, cilat janë tiparet e një personi, të një kafshe, të një mjedisi, apo të një dukurie.<br />
Letrar<br />
Joletrar<br />
LLoji<br />
Përshkruan një person, mjedis,<br />
kafshë, ngjarje.<br />
Përshkrimi është subjektiv ose objektiv.<br />
Teksti përshkrues<br />
<strong>Gjuha</strong><br />
Qëllimi: të përshkruajë.<br />
Kohët foljore: e tashmja e pakryera.<br />
Karakterizohet nga përdorimi i shumtë i mbiemrave.<br />
Hapi III. Lexim i drejtuar. Nxënësit lexojnë fragmentin e dhënë në tekstin mësimor. Gjatë<br />
leximit, nënvizojmë detajet dhe fjalët kyçe.<br />
147