Gjuha shqipe 7
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Gjuha</strong> Shqipe 7<br />
PLANIFIKIMI I ORËVE MËSIMORE PËR KOMPETENCËN E TË FOLURIT<br />
Data<br />
PLANIFIKIMI DITOR<br />
Fusha: Gjuhët dhe<br />
komunikimi<br />
Lënda: Gjuhë <strong>shqipe</strong> Shkalla: III Klasa: VII<br />
Tema mësimore: Interesat e mia<br />
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas<br />
temës mësimore:<br />
Nxënësi/ja:<br />
-kupton, krahason dhe përmbledh mendimet e të tjerëve<br />
nga materialet e dëgjuara, shikuara ose të prezantuara, si<br />
dhe reflekton për to;<br />
-jep mendimet dhe gjykimet e tij rreth teksteve që dëgjon;<br />
-reagon kundërshton ose pranon sugjerime nga materialet<br />
e dëgjuara;<br />
-miraton propozime për punë që duhen bërë në<br />
bashkëpunim.<br />
Burimet: mjete te teknologjisë CD, regjistrime video.<br />
Situata e të nxënit: Flasim rreth<br />
interesave dhe dëshirave tona<br />
Fjalët kyçe:<br />
-interesa;<br />
-dëshira;<br />
-të mësuar;<br />
-lexim;<br />
-shkrim;<br />
-imagjinatë.<br />
Lidhja me fushat e tjera ose me temat<br />
ndërkurrikulare:<br />
Teknologjia<br />
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve<br />
Metoda dhe teknika -Stuhi mendimi -Punë në grupe -Karrigia e autorit -Konkurs -Rrjet<br />
diskutimi<br />
ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />
I. Veprimtari paraprake<br />
Hapi i parë – Stuhi mendimi<br />
Prezantohet tema e mësimit nga mësuesi/ja: “Interesat e mia” dhe më pas kërkon që nxënësit të<br />
shprehen lirshëm rreth temës. Dëgjojnë njëri-tjetrin mbi interesat dhe dëshirat që kanë për të sotmen dhe<br />
të ardhmen.<br />
Shprehin miratim në forma të ndryshme.<br />
II. Zhvillimi i situatës<br />
Hapi i dytë – (dëgjim regjistrimi/përshkrim situatash me gojë nga një nxënës ose mësues) Koha<br />
(rreth 10 min) Ushtrimi 1 i librit f.10 Mësuesi/ja kërkon vëmendje nga nxënësit për të dëgjuar situatat e<br />
regjistruara (ose që lexohen) që lidhen me botëkuptimin dhe interesat e tyre në lidhje me lojën, të<br />
lexuarin dhe të shkruarin. Nxënësit dëgjojnë me vëmendje. Bëjnë pyetje në rast se duan të plotësojnë apo<br />
kërkojnë ndonjë sqarim.<br />
Hapi i tretë – (teknika: karrigia e autorit) Koha rreth 15 min, usht 2 i librit f.10.<br />
Mësuesi/ja kërkon që nxënësit të shprehin interesat e tyre për librat që lexojnë duke shkruar në një letër<br />
titullin e një libri që kanë lexuar. E dorëzojnë fletën. Mblidhet të gjitha dhe kthehen mbrapsht. Një<br />
nxënës tërheq njërën prej tyre. Zbulohet titulli i librit dhe nxënësi që e ka lexuar..Këtu fillon teknika<br />
“karrigia e autorit” Nxënësi që e ka lexuar librin del para klasës dhe prezanton përmbajtjen e librit, gjërat<br />
që i kanë pëlqyer dhe problematika të tjera që i kanë dalë përpara. Prezanton edhe aspekte nga jeta e<br />
autorit. Nxënësit e tjerë pasi e kanë dëgjuar me vëmendje bëjnë pyetje dhe kërkojnë sqarime.<br />
Hapi i tretë-(teknika : (Punë në grupe dyshe) koha : rreth 10 min, ushtrimi 2 i librit, f.10.<br />
A. Mësuesi/ja kërkon që nxënësit të organizohen në grupe ose më shumë dhe kërkohet të shprehin<br />
projektin e tyre në lidhje me një model biblioteke të shkollës, personale, të lagjes etj. Nxënësit e tjerë në<br />
grup dëgjojnë njëri- tjetrin për propozimet bëjnë pyetje dhe kërkojnë sqarime.<br />
51