Gjuha shqipe 7
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër Mësuesi<br />
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas<br />
temës mësimore:<br />
Nxënësi/ja:<br />
-lexon tekstin udhëzues për ta kuptuar atë;<br />
-analizon tiparet gjuhësore të tekstit udhëzues;<br />
-analizon strukturën e tekstit udhëzues.<br />
Burimet:Teksti i nxënësit, manuale përdorimi, testime<br />
dhe udhëzime testimesh etj.<br />
Fjalët kyçe: Tekst udhëzues,<br />
folje,mënyrë lidhore,urdhërore,<br />
këshillon, urdhëron etj.<br />
Lidhja me fushat e tjera ose<br />
me temat ndërkurrikulare:<br />
<strong>Gjuha</strong> <strong>shqipe</strong><br />
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve:<br />
-Diskutim - Pema e mendimit- Lexim i drejtuar- Bashkëbisedim- Punë e drejtuar – Punë<br />
e pavarur<br />
Organizimi i orës së mësimit:<br />
Hapi I: Diskutim: Shihni udhëzuesit e mëposhtëm. Çfarë informacioni ju japin ato? Nxënësit<br />
janë të lirë të shprehin mendimin e tyre<br />
Hapi II. Pema e mendimit. Kujtojmë ç’dimë për tekstin udhëzues.<br />
Përdoret mënyra lidhore e<br />
foljeve në fjalitë e tij, si dhe<br />
fjalitë urdhërore.<br />
Përmban rregulla, norma ose udhëzime<br />
Teksti udhëzues<br />
Ndërtohet nga pjesë<br />
hierarkike, rregulla dhe<br />
Fjalitë përbërëse janë të<br />
renditura numerikisht.<br />
Synon qartësi<br />
Janë: rregulloret,<br />
ligjet,vendimet,etj<br />
Hapi III. Lexim i drejtuar. Lexojmë fragmentin duke u njohur me kuptimet e fjalëve me<br />
shkronja të zeza.<br />
Hapi IV. Bashkëbisedim.<br />
1. Shkruani disa pyetje që ju lindin përpara një testimi<br />
A do të mund t’u përgjigjem saktë të gjitha kërkesave të testit?<br />
Çfarë do të ketë: më shumë pyetje me alternativa apo me shtjellim?...etj.<br />
2. Renditni udhëzimet kryesore të tekstit më lart:<br />
3. Përse na shërbejnë këto udhëzime?<br />
Nr.<br />
Çfarë duhet të kenë parasysh nxënësit kur punojnë në një testim?<br />
Udhëzim 1. Të lexohen shënimet me vëmendje për të marrë një informacion të përgjithshëm<br />
Udhëzim 2 Të lexojnë me vëmendje fragmentin e zgjedhur.<br />
Udhëzim 3.<br />
Udhëzim 4.<br />
Udhëzim 5.<br />
Hapi V. Bashkëbisedim.<br />
4. Si e kuptoni shprehjen “ Më jep një pyetje të mirë që të mund të të jap një përgjigje po kaq të<br />
mirë”.<br />
Hapi VI. Punë e pavarur:<br />
5. Nxirrni përfundime rreth testimit të fundit që keni zhvilluar në lëndën e gjuhës? Cilat nga<br />
udhëzimet me lart keni respektuar aty?<br />
Vlerësimi: Në fund të orës së mësimit nxjerrim konkluzionet. Bëjmë vlerësime për disa nxënës.<br />
140