07.09.2019 Views

Gjuha shqipe 7

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

<strong>Gjuha</strong> Shqipe 7<br />

DATA<br />

PLANIFIKIMI DITOR<br />

Fusha: Gjuhët<br />

dhe komunikimi<br />

Lënda: Gjuhë <strong>shqipe</strong><br />

Shkalla: III<br />

Klasa: VIl<br />

Tema mësimore: Pas vdekjes<br />

Çajupi (ora e dytë)<br />

Situata e të<br />

nxënit: Komedia<br />

Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushëss sipas temës<br />

Fjalët kyç:<br />

mësimore:<br />

-personazh komik;<br />

Nxënësi/ja:<br />

-personazh kryesor;<br />

– analizon karakterin e personazheve<br />

nëpërmjet fjalëve që thonë;<br />

-humor;<br />

– dallon veçoritë e dialogut në fragment;<br />

-dialog;<br />

– zbulon gjuhën e komedisë (mjetet e realizimit të<br />

humorit);<br />

– gjykon dhe jep vlerësimin e tij rreth ideve të ndryshme në tekst;<br />

– interpreton me ndjenjë rolin e një personazhi;<br />

– gjykon për interpretiminn (e një roli) e shokëve ose shoqeve të klasës.<br />

Burimet: teksti mësimor, veshje, mjete dekorativee për skenën e teatrit. Lidhja me fushat e tjera<br />

ose me<br />

temat ndërkurrikulare:<br />

Artet<br />

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve<br />

-Interpretim<br />

me role - Diskutim - Punë në grupe - Grafik<br />

Organizimi i orës së mësimit<br />

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve<br />

Interpretim me role<br />

Dy<br />

nxënës interpretojnë me role pjesën “Pas vdekjes “ . Nxënësit e tjerë së<br />

bashku me mësuesin<br />

vlerësojnë interpretimin e tyre. Në punën përgatitore për këtëë interpretim<br />

mund të përfshihen edhe nxënës<br />

të<br />

tjerë, të cilët angazhohen në përgatitjen e kostumeve.<br />

-Ndërtimi i njohurive të reja<br />

Analizojmë tekstin<br />

Mësuesi/ja pyet:<br />

c) A mendoni se është qesharak shqetësimi i personazheve? Interpretoni duke argumentuar.<br />

Mësuesi/ja kujdeset që<br />

nxënësit të shprehen qartë.<br />

d)<br />

Për të shkaktuar të qeshurën dhe humorin, Çajupi:<br />

○ krijon karaktere komike;<br />

○ krijon situata komike;<br />

○ përzgjedh<br />

fjalët;<br />

○ analizon ngjarjet;<br />

○ kritikon sjelljet.<br />

Reflektojmë rreth tekstit<br />

U kërkoj nxënësve të komentojnë thënien e mëposhtme:<br />

“Shqetësimi për gjëra të kota të bën qesharak”.<br />

Argumentoni<br />

shpjegimet tuaja me raste nga aktualiteti, të cilat<br />

përputhen me temën e diskutimit.<br />

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura<br />

Nxënësit gjejnë pjesët që u pëlqejnë më shumë dhe që i bëjnë për të qeshur dhe diskutojnë rreth tyre.<br />

Vlerësimi: Vlerësohen nxënësit për dallimin e komedisë, si lloj i tekstit letrar; për zbërthimin dhe rrëfimin e<br />

brendisë të tekstit dramatik; për formulimin e mesazhit të tekstit dramatik; për gjykimin dhe vlerësimin e<br />

mesazhit të komedisë, për<br />

interpretimin e komedisë.<br />

Detyrë shtëpie: Krahasoni<br />

gjuhën e përdorur nga Çajupi në komedi. (Referojuni edhe asaj të përdorur në<br />

komedinë “Katërmbëdhjetë vjeç dhëndër” të trajtuar në klasën e gjashtë). Përzgjidhni fjalët dialektore dhe<br />

ato që mendoni se kanë një formë të ndryshme nga gjuha standarde. Nxirrni konkluzione dhe prezantojini ato,<br />

duke përdorur një program<br />

kompjuterik, p.sh.: Powerpoint.<br />

125

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!