Gjuha shqipe 7
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
<strong>Gjuha</strong> Shqipe 7<br />
Vlerësimet në situatë/Veprimet në situatë<br />
− Dëgjim i drejtuar i regjistrimeve në tre hapa.<br />
− Mbajtje e shënimeve mbështetur vetëm në regjistrimet e dëgjuara.<br />
− Përgjigje me shkrim të pyetjeve, mbështetur vetëm në regjistrimin e bërë.<br />
− Shkrimi i një liste përbërësish (recete gatimi)mbështetur në dëgjimin e regjistrimin.<br />
− Realizimi i detyrës praktike mbi bazë të udhëzimeve të marra dhe ndjekjes pikë për pikë të<br />
tyre.<br />
Vlerësimi:<br />
Vlerësohet si orë e arrirë dhe me kompetenca të fituara kur nxënësit marrin pjesë dhe dëgjojnë në<br />
mënyrë të vëmendshme, mbajnë shënime, të cilat vlerësohen si të sakta kur ata i shkruajnë dhe i<br />
prezantojnë.<br />
Realizimi i veprimtarisë praktike(projektit)jashtë klase flet për ndjekjen e vëmendshme të<br />
udhëzimeve dhe shpjegimeve, mbajtjes së shënimeve mbi bazë të dëgjimit të tyre.<br />
Detyrat dhe puna e pavarur:<br />
Zbatim i udhëzimeve të materialit të dëgjuar, p.sh: Gatuajnë në shtëpi një kek duke respektuar shënimet e<br />
mbajtura mbi këtë recetë.<br />
Data:<br />
PLANIFIKIMI DITOR<br />
Fusha: Gjuhët dhe<br />
Lënda: Gjuhë <strong>shqipe</strong><br />
komunikimi<br />
Tema mësimore: Argumente rreth përdorimit të internetit<br />
Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës sipas temës<br />
mësimore:<br />
Nxënësi/ja:<br />
-Dëgjon, kupton të dhënat, dallon argumentin.<br />
-dallon argumentet kyçe;<br />
- përjashton argumentet që nuk përfshihen në materialin e dëgjuar;<br />
- reflekton duke mbajtur qëndrim ndaj argumenteve të sjella në ese;<br />
-ndjek me vëmendje dëgjimin e esesë dhe përgatit opinionin e vet për<br />
të marrë pjesë në bashkëbisedim.<br />
Burimet: teksti mësimor, regjistrime, CD, materiale rreth autorit<br />
U.Eko.<br />
Shkalla: Klasa:<br />
III VII<br />
Situata e të nxënit:<br />
Fjalët kyçe:<br />
-argument;<br />
-internet;<br />
-kujdes;<br />
-opinion;<br />
-shpjegim;<br />
-kujtesë.<br />
Lidhja me fushat e<br />
tjera ose me temat<br />
ndërkurrikulare:<br />
Teknologjia<br />
<br />
Qytetaria<br />
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve<br />
-Minileksion -Punë në grupe –Projekt<br />
49