A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Tantárgy:<br />
történelem<br />
Szerző:<br />
Leimsziederné Tóth Ildikó<br />
tanár, pedagógus szakvizsga<br />
Évfolyam:<br />
12.<br />
Téma:<br />
A sztálini személyi<br />
kultusz<br />
Óraszám:<br />
1<br />
Az óra céljai<br />
• az írásbeli-szóbeli esszé műfaj gyakorlása/érettségi<br />
• az adott korról való kép kialakítása (korkép, kórkép, körkép), fogalmak tisztázása<br />
• a 30-as évektől kialakított személyi kultusz főbb jellemvonásai, a Szovjetunió<br />
történetében betöltött szerepe<br />
• minták: a cári rendszer hagyományai<br />
• pár<strong>hu</strong>zamok a magyar történelemmel: Rákosi-korszak<br />
Felhasználható segédanyagok<br />
• 12. osztályos történelem tankönyv (Történelem IV. 1914-1998. Cégér Kiadó Bp.<br />
2004)<br />
• Folyóiratokból (História, Rubikon) származó cikkek, képek fénymásolatai<br />
• Térkép<br />
Ráhangolódás<br />
A táblán pókábrát készítek a tanulók asszociációi alapján:<br />
• frontális munkával összegyűjtjük, kinek mit mond Sztálin neve<br />
• az előző órák információanyaga elvileg már rendelkezésre áll (a SZU történetének<br />
főbb periódusai; eseménytörténet)<br />
• külön felhívom a figyelmet a televízió-csatornák tudományos ismeretterjesztő<br />
műsoraira, képek felidézésére<br />
Az előzetes ismeretek felmérése egyúttal az előző órák ismeretanyagának ismétlése is egyben.<br />
123