21.11.2014 Views

A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...

A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...

A kritikai gondolkodás fejlesztése II. - pedtamop412b.pte.hu - Pécsi ...

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Tantárgy:<br />

német<br />

Szerző:<br />

Zwickl Erzsébet<br />

tanár, pedagógus szakvizsga<br />

Évfolyam:<br />

9.<br />

Téma:<br />

Astrid Lindgren: Über<br />

Frieden című művének<br />

feldolgozása<br />

Óraszám:<br />

1<br />

AZ ÓRA ELŐTT<br />

Motiváció<br />

A korosztályhoz közel álló téma (erőszak, megverhet-e egy felnőtt egy gyereket?), könnyen<br />

érthető és értelmezhető, a többség számára mindössze 3-4 ismeretlen szót tartalmazó rövid<br />

vers és prózai szöveg lehetőséget ad a történet megelőlegezésére és továbbgondolására, érvek<br />

gyűjtésére, felsorakoztatására, a vitakészség fejlesztésére. A szövegtől elvonatkoztatva<br />

megfogalmazhatjuk, milyen szerepe van életünkben a békének/békességnek.<br />

Az óra célja<br />

• Ismeretek: szókincsbővítés<br />

• Képességek, készségek: egyszerű ismeretlen vers felépítésének felismerése, ellentétpárok<br />

felismerése, értelmes olvasás, szövegértés néhány megadott kifejezés segítségével, procontra<br />

érvek gyűjtése a szövegből, információk összegzése<br />

Előfeltételek<br />

Előzetes szövegfeldolgozási gyakorlat, fantázia, szociális készség (a csoportmunkára való<br />

hajla hajlandóság), a használt technikák egy részének ismerete, nyitottság.<br />

Értékelés<br />

A csoportmunka figyelemmel kísérése, a prezentált versek, a következő órán az érvek<br />

megvitatása, végül az érvelő fogalmazás házi feladatként, majd dolgozatként történő<br />

megírása.<br />

Időbeosztás<br />

Ráhangolódás: 10 perc (szókincsgyűjtés, vers)<br />

Jelentésteremtés: 25 perc (szakaszos olvasás, érv-gyűjtés T-táblázatba)<br />

Reflektálás: 10 perc (ötsoros)<br />

Munkaforma<br />

17 fős csoport, 4x4 fős csoportok, ha nincs hiányzó, egy csoportban öten dolgoznak<br />

Segédeszközök<br />

Szöveggyűjtemény (Bunte Erde I.)<br />

AZ ÓRÁN<br />

Ráhangolódás<br />

• Asszociációgyűjtés a Krieg/Frieden ellentétpárhoz (pókhálóábra) – előbb mindenki<br />

önállóan, majd „összedobjuk” a táblánál<br />

• Ingeborg Görler „Krieg und Frieden” c. versének csendes olvasása<br />

Wie ist das Gedicht aufgebaut? (3 Stophen+1Zeile: Krieg, 3 Str.+1 Z. Frieden)<br />

Welche Wörter drücken einen Gegensatz aus? (Krieg/Frieden, etwas/nichts,<br />

anschalten/abschalten, einwickeln/auswickeln, weit weg/nah)<br />

73

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!