Kunskap bryter könsmönster - Pedagogiska institutionen - Umeå ...
Kunskap bryter könsmönster - Pedagogiska institutionen - Umeå ...
Kunskap bryter könsmönster - Pedagogiska institutionen - Umeå ...
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
51<br />
Vår tolkning:<br />
Under samlingen såg vi tydligt att barnen redan vid 2 års ålder är medvetna om vad<br />
som förväntas vara kvinnligt/manligt.<br />
Detta visar på att barnen mycket tidigt ”kollar” in sin omgivning och på så sätt identifierar<br />
sig. För oss som pedagoger innebär det att vi som förebilder är viktigare än vi<br />
tidigare trodde.<br />
Sammanfattande reflektioner<br />
Eftersom vi tidigare inte uppmärksammat ojämställda situationer på vår förskola har<br />
vi omedvetet bidragit till att låta könsmakt och <strong>könsmönster</strong> styra. Vi ser också att vi<br />
inte bara medverkat utan dessutom förstärkt de <strong>könsmönster</strong> som råder genom att<br />
uppmuntra flickor till att vara t. ex. söta, snälla och hjälpsamma. Medan pojkar uppmuntras<br />
att vara t. ex. busiga, modiga och starka. Flickorna får också beröm för kläder<br />
hårspännen etc. Medan pojkarna får beröm för personliga egenskaper. Den här<br />
formen av uppmuntran leder vidare till att barnen i sin tur lever upp till förväntningarna.<br />
Eftersom pojkarna tillskrivs egenskaper som tyder på styrka, hamnar de<br />
såklart längst upp i hierarkin. Flickorna hamnar längre ner i rangordningen. Denna<br />
ordning gör det möjligt för pojkarna att utöva könsmakt.<br />
4.Aktioner<br />
Syfte<br />
Den första aktionen vi gjorde var att ”öppna” vårt medvetande, för vår egen medverkan<br />
när det gäller hur kön skapas. Vi gjorde följande aktioner för att bryta de rådande<br />
könsmönstren vi hitintills tillåtit och i vissa situationer förstärkt.<br />
Genomförande av aktioner<br />
Vår förändring:<br />
Eftersom vi sett hur vi tidigare bemött barnen efter deras kön, var vår största aktion<br />
att försöka förändra vårt eget beteende. Vi ville bemöta barnen efter personlighet och<br />
inte begränsa deras möjligheter bara för att man är av ett visst kön. Så vi bestämde<br />
oss för att försöka bryta våra egna mönster och värderingar när det gäller kön. Flickorna<br />
fick mera hjälp i hallen, och vi uppmuntrade dem till att ägna sig mera åt sig<br />
själva. Vi började prata mer med pojkarna vid på/avklädningen. De fick mera uppmuntran<br />
att klä sig själva. Vi bad även pojkarna att hjälpa till med de små barnen.<br />
Hallsituationen<br />
Efter våra observationer i hallen såg vi tydligt att pojkar och flickor behövde träna på<br />
olika sociala färdigheter. Därför bestämde vi oss för att segregera pojkar och flickor<br />
vid påklädning/avklädning, eftersom det blev svårt för personalen att undvika dubbla<br />
budskap. Detta minskade även stressen för alla. (se hallsituationen ovan).<br />
Blommig falukorv<br />
En dag fick pojkarna laga lunch till avdelningen. Syftet var att stärka pojkgruppen i<br />
”Vi känsla”, och få tillgång till ”tjejdominerad” aktivitet. Matlagning förknippas ofta<br />
med kvinnor, vi ville visa på att det är roligt och passar lika bra för män. Det krävs<br />
också gemensam planering t. ex. vem som gör vad? Hur många bestick? Att allas