29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

238<br />

238<br />

Et par engelske lysestager af sølv, delvist<br />

rillet korpus, tilspidsede stammer på<br />

svungne fodstykker. Mester Britton,<br />

Gould & Co, Birmingham 1928. Udfyldte.<br />

H. 30,5. (2) DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

239<br />

Lågterrin af sølv, indvendigt forgyldt,<br />

ovalt ligeknækket korpus, graveret med<br />

slyngmonogram MR, i siderne svungne<br />

hanke, på volutte ben. Stemplet F. ST.<br />

Regenceform. Tyskland. 19. årh. Vægt<br />

ca. 2250 gr. H. 30. L. 35. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

102 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

240<br />

239<br />

240<br />

Herre- og dame kammerstage af sølv,<br />

runde fligede fodstykker, svungne<br />

hanke, prydet med bladværk, tilhørende<br />

lyseslukkere. Mester Robert Garrard,<br />

London 1823-27. Vægt ca. 810 gr. H.<br />

8. Diam. 14 og 14,5. (2)<br />

Firmaets grundlægger var John Wickes i<br />

1722, men blev i 1802 overtaget af Robert<br />

Garrard senior og skiftede hermed<br />

navn. I 1818 fik han følgeskab af hans tre<br />

ældste sønner Robert Garrard Jr., James<br />

Garrard og Sebastian Garrard. I 1952 sammensmeltede<br />

firmaet med Goldsmiths &<br />

Silversmiths Co Ltd. DKK 20.000<br />

€ 2.700