29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

417 417 417<br />

417 417<br />

418<br />

417<br />

Giovanni Battista Piranesi, fec.<br />

Arco di Settimo Severo. 1759. 37 x 58.<br />

Altra Veduta del tempio della Sibilla in<br />

Tivoli. 1761. 63 x 44. Veduta del Tempiodi<br />

Giove Tonante. 1756. 40 x 61.<br />

Veduta del Tempio diAntonio e Faustina<br />

in Campo Vaccino. 1758. 41 x 55.<br />

Veduta del Atrio del Porto di Ottavia.<br />

1760. 39 x 60. Veduta del Castello<br />

dellÕAcqua Felice. 1751. 40 x 69. Seks<br />

kobberstik. (6)<br />

Litteratur: Henri Focillon. “Giovanni Battista<br />

Piranesi”. Paris. 1963, gengivet og<br />

omtalt som nr. 809, 766 og 819, 802, 815<br />

og 735. DKK 12.000-15.000<br />

€ 1.600-2.000<br />

418<br />

Peter Raadsig,<br />

f. København 1806, d. sst. 1882<br />

Interiør med to italienerinder der spinder<br />

garn. Sign. P.R. 1842, Subiaco.<br />

Olie på lærred, monteret på plade.<br />

55 x 40. DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

162 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

417