29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

526 CD<br />

Albert Bertelsen, f. Vejle 1921<br />

"Gæster på gården". Sign. monogram<br />

samt betegnet på bagsiden. Olie på<br />

lærred. 50 x 110. DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

527 CD<br />

"Bispegården Tronheim", 1975. Sign.<br />

Albert. Olie på lærred. 115 x 50.<br />

DKK 30.000-40.000<br />

€ 4.000-5.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

529<br />

528 CD<br />

"Den grønne port". Sign. Albert samt<br />

betegnet på bagsiden Albert Bertelsen,<br />

1977. Olie på lærred.<br />

40 x 110. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

530<br />

529 CD<br />

"Fjeldkomposition". Sign. Albert, 76.<br />

Olie på lærred. 60 x 170. DKK 60.000<br />

€ 8.000<br />

530 CD<br />

"Manden på broen". Sign. Albert, 76<br />

samt på bagsiden Albert Bertelsen,<br />

1976. Olie på lærred. 55 x 110.<br />

DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

207