29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

71<br />

Kinesisk bygud af udskåret, delvist bemalet<br />

og forgyldt træ, monteret på senere<br />

sokkel. 19. årh. H. inkl. sokkel 91.<br />

DKK 25.000<br />

€ 3.400<br />

72<br />

Stående Buddha af udskåret alabast<br />

med rester af bemaling, på senere sokkel.<br />

Mandalay stil. 19. årh. H. inkl.<br />

sokkel 83. DKK 20.000<br />

€ 2.700<br />

73<br />

Delft vase af fajance, dekoreret i japansk<br />

stil i blåt. Sign. monogram PK 2<br />

for Pieter G. Kam. Holland. Ca. 1700.<br />

H. 61,5. DKK 30.000<br />

€ 4.000<br />

74<br />

Narhvalstand. Monodon monoceros.<br />

Grønland. Vægt ca. 5000 gr. L. 229,5.<br />

DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

74<br />

75<br />

76<br />

77<br />

75<br />

Narhvalstand, Monodon monoceros.<br />

Naturlig krumning. Naturlig brud på<br />

spids. Vægt ca. 5000 gr. L. 212,5.<br />

DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

76<br />

Naturligt brud på spids. Vægt ca. 5700<br />

gr. L. 208. DKK 50.000<br />

€ 6.700<br />

78<br />

77<br />

Grønlandsk isbjørneskind, Ursus maritimus,<br />

med hovedmontering og kløer,<br />

bagsiden beklædt med stof. Hoved til<br />

bagpote 254. Bagpote til bagpote 174.<br />

DKK 20.000-25.000<br />

€ 2.700-3.400<br />

78<br />

Knagerække af træ, knager i form af<br />

fem udskårne tupilakker af kaskelottand.<br />

Udført af Otto Thomassen. L. 99,5.<br />

Cites certificat foreligger. DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

33