29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

68<br />

68<br />

Ming kendi af porcelæn, dekoreret i<br />

blåt, senere montering af sølv. Stand<br />

af træ. Kina. Ca. 1630. H. inkl. stand<br />

og montering 31. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

69<br />

Et par Nøstetangen bryllupsglas af<br />

klart glas, Hessisk type, konisk cuppa<br />

slebet med kronet bladvignet, heri initalerne<br />

NGS, balusterformet luftfyldt<br />

stilk på klokkeformet fod med omslået<br />

rand. Norge. 18. årh. H. 14,5. (2)<br />

DKK 10.000-15.000<br />

€ 1.300-2.000<br />

70<br />

"Wei T'o". Kinesisk figur af udskåret,<br />

delvist forgyldt og bemalet træ. Ming<br />

perioden. 17. årh.s første halvdel. H.<br />

25.<br />

Litteratur: Johannes Prip-Møller, "Chineese<br />

Buddhist Monastries", Gads forlag<br />

1937. afb. s. 32.<br />

Figuren er hjembragt af forfatteren, der<br />

arbejdede i Kina i begyndelsen af det 20.<br />

årh. DKK 10.000<br />

€ 1.300<br />

32 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

69<br />

71 72<br />

73<br />

70