29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

15<br />

17 18<br />

19<br />

15<br />

Vitrineskab af krakeleret gulmalet træ,<br />

overdel med to glaslåger bag hvilke<br />

hylder, underdel med to låger. 19. årh.s<br />

slutning. H. 223. B. 156. D. 30.<br />

DKK 8.000-12.000<br />

€ 1.100-1.600<br />

16<br />

Dansk empire skrivepult af fyrretræ,<br />

dekoreret med senere rød og blå bemaling,<br />

prydet med kanneleringer,<br />

overdel med skråklap under hvilken<br />

skuffer og rum, underdel med større<br />

og seks mindre skuffer samt låge. 19.<br />

årh.s begyndelse. H. 135. B. 112. D. 58.<br />

DKK 15.000<br />

€ 2.000<br />

17<br />

Barok almue pyramidehylde af blåmalet<br />

fyrretræ, tre hylder med tunget<br />

kant hvorunder skuffe. Danmark. 18.<br />

årh. H. 91. B. 80. D. 19.<br />

DKK 4.000-6.000<br />

€ 540-800<br />

12 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

16