29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

NB : AFHENTNING AF KØBTE EFFEKTER SENEST 14. NOVEMBER 2008<br />

100<br />

Fritstående apotekerdisk af mahogni,<br />

front med talrige små skuffer samt låger,<br />

i hver side låge, udtræksplader samt<br />

små skuffer, bagside med låger, overdel<br />

med små skuffer, hylder og glaslåger,<br />

medfølgende skålvægt af messing og<br />

mahogni samt talrige små skålvægte.<br />

Ca. 1840. H. 170. B. 217. D. 96.<br />

Proveniens: Hidrørende fra nordtysk apotek.<br />

DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

100<br />

101<br />

Fransk billardbord af mahogni, beslag<br />

af forgyldt bronze, støbt med maskaroner,<br />

blomster og bladværk. Empireform.<br />

19. årh. H. 85. L. 273. B. 152.<br />

DKK 100.000<br />

€ 13.000<br />

42 BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong>