29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

162<br />

Et par kandelabre af forgyldt bronze,<br />

en lige samt fem svungne lysarme båret<br />

af knælende vestalinder, plinte af<br />

hvidbroget marmor. Frankrig. 19. årh.<br />

H. 57. (2) DKK 40.000<br />

€ 5.400<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

163<br />

163<br />

Fine antik Ravar Kirman, prydet med<br />

stor stjerneformet medaljon med palmetter<br />

og blomster på cremefarvet<br />

bund, bred bort med 7 blomster og<br />

bladborter. Persien. Ca. 1890.<br />

610 x 420. DKK 175.000<br />

€ 23.000<br />

67