29.07.2013 Views

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

AUCTION 116 - Bruun Rasmussen

158<br />

Louis XVI kaminur af forgyldt bronze,<br />

sokkel og stand af hvidbroget marmor,<br />

hvidemaljeret urskive med romer- og<br />

arabertal. Frankrig. 18. årh.s slutning.<br />

H. 62.<br />

Litteratur: Pierre Kjellberg, "La Pendule<br />

Francaise", lignende modeller afb. og<br />

omtalt s. 247 og 257. DKK 75.000<br />

€ 10.000<br />

BRUUN RASMUSSEN VEJLE AUKTION <strong>116</strong><br />

158<br />

65